Bydgoski Klaster Przemysłowy Krajowym Klastrem Kluczowym

Bydgoski Klaster Przemysłowy Krajowym Klastrem Kluczowym
Bydgoski Klaster Przemysłowy uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego (KKK). Ten sukces to nie tylko prestiż, ale również nowe możliwości dla członków Klastra - m.in. udział w konkursach dedykowanych wyłącznie dla KKK (internacjonalizacja działań), dodatkowe punkty dla członków w konkursach na działania B+R, udział w misjach gospodarczych itp.

Klastry mające status KKK to podmioty o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. W tym roku przeprowadzony został drugi nabór wniosków w konkursie dla klastrów ubiegających się o ten status. W pierwszej edycji, w 2015 r., status KKK przyznano siedmiu klastrom.

Bydgoski Klaster Przemysłowy to jeden z najstarszych klastrów w Polsce, powstał w 2006 r. Skupia firmy z branży narzędziowej (produkcja form wtryskowych i narzędzi specjalnych) oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także szereg instytucji okołobiznesowych, w tym uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, urzędy, stowarzyszenia przedsiębiorców i fundusz poręczeniowy.

Bydgoski Klaster Przemysłowy może pochwalić się między innymi współpracą z branżowymi klastrami zagranicznymi z całej Europy, uzyskaniem certyfikatu zarządzania klastrem "Bronze Label", a także udziałem w projektach międzynarodowych.

Bydgoski Klaster Przemysłowy


Sukces Klastra to także sukces jego członków oraz całej branży narzędziowo-przetwórczej, którego region kujawsko-pomorski jest największym zagłębiem w Polsce (w samej Bydgoszczy działa około 200 firm). To także promocja Bydgoszczy i regionu na arenie krajowej i międzynarodowej.

Przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze oferują wysokiej jakości formy wtryskowe i inne narzędzia do przetwórstwa, jak również zajmują się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych dla szeregu branż, m.in. AGD, spożywczej, medycznej, samochodowej, kosmetycznej, opakowaniowej itp. Członkowie Klastra współpracują z najbardziej znanymi koncernami na Świecie: Audi, VW, Avon, L'Oreal, Algida, IKEA, Henkel czy Revell.

Okazją do bliższego poznania branży i jej specyfiki będą organizowane przez Klaster wspólnie z Targami w Krakowie sp. z o.o. Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM, które odbędą się w Bydgoszczy w kwietniu 2017 roku.