CWB chce na New Connect, a ZAK na GPW

Działająca m.in. w branży tworzyw sztucznych spółka Chemical Worldwide Business planuje debiut na rynku New Connect. Jutro, czyli 16 kwietnia ma się z kolei rozstrzygnąć, czy na Giełdzie Papierów Wartościowych pojawią się Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

CWB to importer i dystrybutor surowców chemicznych z roczną sprzedażą na poziomie 30 mln zł. Działa od sześciu lat. Współpracuje z dostawcami z Europy, Azji i Afryki. Oferowane przez tę firmę surowce trafiają na potrzeby przemysłu tworzyw sztucznych, ceramicznego i szklarskiego. W skład portfolio związanego z tworzywami sztucznymi wchodzi stearyna, biel tytanowa, produkowany na Słowacji talk, sadze techniczne oraz kaoliny.

Z planowanej oferty CWB chce pozyskać 5 mln zł, m.in. na uruchomienie stacji przeładunkowej towarów importowanych z Ukrainy i Rosji oraz zakup specjalistycznego magazynu.

Giełdowe plany mają też Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Jest to sposób na pozyskanie pieniędzy na inwestycje, a te opiewają w Kędzierzynie na blisko 900 mln zł. Wprowadzenie spółki na GPW ma być jednym z głównych wyzwań stawianych przez wybranym właśnie nowym prezesem ZAK.

Na czele zakładu, którego 80 proc. akcji znajduje się w rękach państwowej spółki Nafta Polska stanął Krzysztof Jałosiński. Od stycznia 2008 r. był on dyrektorem ds. sprzedaży w Ebaur - Bau. Wcześniej zaś piastował stanowisko prezesa zarządu Evonik Carbon Black Polsk, pracował w Zakładach Azotowych Puławy i był samodzielnym technologiem w zakładzie amoniaku w Zakładach Azotowych Kędzierzyn.

Czytaj więcej: Giełda 131

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy
 

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy

Polska, 47-220 Kędzierzyn Koźle, Mostowa 30A