Carrefour wycofuje jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych

Carrefour wycofuje jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych
Od 5 czerwca Carrefour Polska wycofuje ze swoich sklepów bezpłatne, jednorazowe torby z tworzyw sztucznych. Zastąpi je płatnymi i całkowicie biodegradowalnymi opakowaniami. Co roku w Polsce do obiegu trafia miliard toreb foliowych. Każdego roku na wysypiska śmieci w naszym kraju trafia około 2 mln ton odpadów opakowaniowych.

Carrefour Polska rozpoczyna właśnie kampanię społeczną: "Z miłości do środowiska". Partnerem sieci jest Ministerstwo Środowiska. Akcja zakłada wyeliminowanie rozdawanych przy kasie jednorazowych foliówek.

- Ogólnopolska kampania społeczna potrwa do końca roku. Jej celem jest - jak informuje kierownictwo sieci - "edukacja ekologiczna nie tylko klientów sieci Carrefour, ale także całego społeczeństwa. Poprzez tę kampanię Carrefour, eliminując ze swoich sklepów bezpłatne torby plastikowe i chce wpływać na kształtowanie postaw proekologicznych polskiego społeczeństwa."

- Wycofanie jednorazowych, bezpłatnych toreb plastikowych ze sklepów to jeden z elementów wpisujących się w strategię firmy Carrefour Polska. Jednym z filarów polityki zrównoważonego rozwoju jest właśnie ochrona środowiska. Poprzez kampanię społeczną nie tylko chcemy nakłonić naszych klientów do rezygnacji z jednorazowych, bezpłatnych toreb plastikowych, ale również kształtować odpowiednie postawy, uwrażliwić społeczeństwo na problem ekologii - mówi Gilles Roudy, prezes Carrefour Polska.

Carrefour, jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, wprowadza do swoich sklepów torby w stu procentach biodegradowalne, wykonane z surowców odnawialnych, czyli skrobi.

torby oferowane przez sieć Carrefour

Ulegają one rozkładowi na wodę, dwutlenek węgla oraz resztki organiczne, czyli kompost. Są to torby, które uzyskały certyfikat DIN CERTCO. Potwierdza on, że opakowania ulegają biodegradacji i nadają się do kompostowania. Są to torby odpłatne, ich cena wynosi 60 groszy. Specjalnie zostały zaprojektowane tak, aby mogły służyć jako worek na śmieci.

Carrefour zaproponuje klientom torbę na wymianę, tzw. "Torbę na zawsze". Jest to duże opakowanie z dwoma wzorami nadruku. Klient, ponosząc jednorazowy koszt zakupu 4,5 zł, będzie mógł bezpłatnie wymienić ją na nową, jeśli ta używana przez niego ulegnie zniszczeniu. Sieć przygotowała także we współpracy z polskimi artystami specjalną ofertę toreb, łącząc tym samym ekologię ze sztuką. Są to torby bawełniane, niebielone. Jest to projekt pod nazwą "Torba czy sztuka".

Cennik opakowań wydawanych w sieci Carrefour od 5 czerwca:

  • Torby biodegradowalne - cena 0,60 zł
Torby wielokrotnego użytku
  • torby z polietylenu - cena 0,80 zł,
  • torby z tkaniny syntetycznej - cena około 3,5 zł,
  • torby z polipropylenu plecionego - cena 4,50 zł,
  • torby na kółkach - cena około 9,9 zł
  • torby bawełniane - cena około 9,9 zł.
Centrum Badań Marketingowych Indicator przeprowadziło niedawno w 24 hiper- i supermarketach Carrefour w 14 miastach badanie dotyczące świadomości ekologicznej Polaków odnośnie jednorazowych, bezpłatnych toreb z tworzyw sztucznych. Badanie zrealizowano metodą wywiadów bezpośrednich na reprezentatywnej grupie ponad 1,1 tys. Polaków.

Wyniki ankiety wykazały, że zdecydowana większość klientów sieci Carrefour korzysta przy pakowaniu zakupów z gratisowych opakowań z tworzyw sztucznych, a 60 proc. klientów używa trzech sztuk toreb. Badanie pokazało też, że świadomość ekologiczna klientów sieci jest niska - jedynie 40 proc. z nich umiało w ankiecie poprawnie wskazać długość rozkładu obecnie używanych toreb jednorazowych. Połowa respondentów poparła ideę wprowadzenia opłat za torby oraz wycofania toreb ze sklepów opakowań z tworzyw sztucznych. Ponad dwie trzecie ankietowanych wyraziło gotowość do płacenia za torby biodegradowalne, które rozkładają się od sześciu tygodni do dwóch lat i nie mają negatywnego wpływu na środowisko. W opinii połowy badanych w sprzedaży powinny być dostępne m.in. torby biodegradowalne i bawełniane.

Zdaniem wielu ekspertów opakowania z tworzyw sztucznych są rosnącym problemem dla środowiska naturalnego. Rocznie na świecie do obiegu trafiają 3 biliony takich opakowań. W Polsce co roku w obiegu pojawia się miliard opakowań foliowych.