Ceremonia wręczenia świadectw Packaging Circular Economy 2023

Ceremonia wręczenia świadectw…

Branża opakowań to jeden z liderów przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co roku przedstawiciele tego sektora spotykają się podczas konferencji Bezpieczne Opakowanie. Wydarzeniu towarzyszy uroczysta gala, w trakcie której wyróżniane są te przedsiębiorstwa, które w swojej działalności uwzględniają aspekty związane z gospodarką obiegu zamkniętego. Z inicjatywy przedsiębiorstwa ML Polyolefins - już po raz piąty - liderzy branży opakowań fleksograficznych zostali docenieni za działania na rzecz cyrkularności.

- Pomysł nagradzania wyróżniających się przedsiębiorstw narodził się pięć lat temu - tłumaczy Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy i prokurent ML Polyolefins, spółki będącej inicjatorem nagród. - Już w 2018 roku wiedzieliśmy w jakim kierunku będzie musiała zmierzać branża, dlatego chcieliśmy niejako zdopingować do działania wytwórców opakowań, a także docenić tych, którzy dostrzegają konieczność transformacji do gospodarki cyrkularnej. Tak narodziła się inicjatywa Packaging Circular Economy i muszę z satysfakcją przyznać, że coraz częściej widać ten pozytywny wyścig w branży opakowań fleksograficznych. Cieszę się, że dokładamy małą cegiełkę do tych zmian.

dsc06226


W edycji 2023 nagrodzono przedsiębiorstwa w trzech kategoriach. Wyróżnienie Silver zyskali producenci, którzy po raz piąty zostali uznani przez kapitułę za spełniające założenia gospodarki obiegu zamkniętego w zarządzaniu odpadami z tworzyw sztucznych oraz w swojej działalności szczególną uwagę zwracają na cyrkularność wytwarzanych produktów. W tym gronie znaleźli się: Drukpol.flexo Sp. z o.o. i Grafix Centrum Poligrafii - IML.

Świadectwo Packaging Circular Economy zdobyły z kolei przedsiębiorstwa: Amcor Flexibles Łódź, Amerplast Sp. z o.o., CDM Sp. z o.o., Fol-Druk Flexo Sp. z o.o., Florek Plast Sp. z o.o., Lajkonik Snacks Sp. z o.o./The Lorenz Bahlsen Snack-World Sp. z o.o., Lotte Wedel Sp. z o.o., Mondi Poznań Sp. z o.o., PAK Sp. z o.o., PDO – Pałucka Drukarnia Opakowań Sp. z o.o., Vefi Packaging Sp. zo.o. Na szczególną uwagę – jak podkreślają organizatorzy, poza właściwą gospodarką odpadami z tworzyw, zasługują ich działania na rzecz wdrażania zasad ekoprojektowania nowych produktów, pod kątem możliwości ich odzysku i przywrócenia do obiegu gospodarczego.

Za działania związane głównie z ograniczaniem w swoim portfolio produktów nie nadających się do recyklingu oraz dążenie do w pełni cyrkularnego obiegu odpadów ze swojej produkcji, wyróżnienia PCE otrzymały: A-Z Color Sp. z o.o. Sp.k., mPAK Sp. z o.o., Pakfol Kętrzyn oraz PepsiCo Poland.

dsc06291


- Cieszę się, że co roku grono laureatów wyróżnień PCE stale się powiększa. Wpisały się one w formułę naszych konferencyjnych spotkań i nie da się ukryć, że stanowią powód do dumy dla nagrodzonych – podkreśla Anna Naruszko, organizator konferencji, a zarazem redaktor naczelna czasopism Opakowanie i Poligrafika. Polska branża opakowań fleksograficznych coraz sprawniej radzi sobie z transformacją cyrkularną i jest to z pewnością bardzo dobry znak na przyszłość dla rodzimych przedsiębiorców, którzy już teraz są gotowi do konkurowania na trudnym, unijnym rynku. Zachęcam wszystkie przedsiębiorstwa z tego sektora do udziału w kolejnych edycjach konferencji oraz aplikowania do wyróżnień PCE.

Idea cyrkularności opakowań zyskała patronów w postaci branżowych mediów, angażujących się w promocję inicjatywy. Z jednej strony są to czasopisma Opakowanie i Poligrafika - będący zarazem organizatorami konferencji Bezpieczne Opakowanie oraz Plastech.pl i Plast-Echo - media branży tworzyw sztucznych. Nadzór merytoryczny nad całością sprawują: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Polska Izba Opakowań oraz Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol SA.

Poniżej możecie Państwo zobaczyć wideorelację z wydarzenia