"Clarke" - robot do separacji opakowań tekturowych

The Carton Council of North America, (amerykańskie stowarzyszenie przedsiębiorców powołane w celu zwiększenia poziomu recyklingu opakowań z tektury), prowadzi program pilotażowy, który wykorzystuje sztuczną inteligencję w celu poprawy wydajności i skuteczności recyklingu opakowań tekturowych do żywności i napojów. Współpracując z dwiema znajdującymi się w Denver firmami - AMP Robotics i Alpine Waste&Recycling, stowarzyszenie pracuje nad projektem wykorzystującym roboty do identyfikacji i usuwania opakowań tekturowych ze strumienia odpadów w procesie technologicznym recyklingu.

AMP Cortex, nazwany "Clarke" od imienia słynnego pisarza sci-fi sir Arthura Charles Clarke’a, został zainstalowany pod koniec 2016 roku, i po okresie testowym, w chwili obecnej osiąga szybkość identyfikacji i odbioru z taśmy opakowań tekturowych na poziomie 60 szt./min., co znacznie przewyższa średnią osiąganą przez ludzi wynoszącą około 40 sztuk na minutę.

- "Clarke" w znaczący sposób rozszerza możliwości recyklingu opakowań tekturowych. Pracując nad poprawą efektywności tego procesu mamy na celu zwiększenie ilości przywracanych do recyklingu opakowań tekturowych, znajdujących się na wysypiskach - mówi Jason Pelz, wiceprezes ds. recyklingu Carton Council i wiceprezes amerykańskiego klastra Tetra Pak.

- Wiedzę, którą "Clarke" nabył w dziedzinie identyfikacji opakowań tekturowych, możemy zaimplementować w innych przedsiębiorstwach recyklingowych, wykorzystujących roboty w codziennej pracy. Cieszymy się z wprowadzania innowacji w recyklingu opakowań i uważamy, że technologia ta może mieć istotny wpływ na cały przemysł gospodarki odpadowej, ponieważ może być ona z powodzeniem zastosowana również do innych materiałów.

- "Clarke" stanowi zupełnie nowe podejście do procesu sortowania surowców wtórnych - mówi Matanya Horowitz, założyciel AMP Robotics. - Zamierzamy opracowywać dedykowane chwytaki, przeznaczone m. in. do odbioru różnego rodzaju zanieczyszczeń, których problem stanowi jedną z największych bolączek, z jakimi boryka się nasza branża.

- W Alpine zawsze szukamy takich innowacyjnych sposobów przywracania odpadów z wysypisk śmieci, które powodują, że procesy recyklingu stają się coraz są bardziej opłacalne - dodaje Brent Hildebrand, wiceprezes ds. recyklingu w Alpine Waste&Recycling. - Zdecydowaliśmy się na ten wspólny z Carton Council i AMP Robotics projekt, aby zachęcić firmy do zwiększenia swojej aktywności w obszarze recyklingu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem postępów jakie poczynił już "Clarke".

Projekt zrealizowano dzięki środkom finansowym w postaci grantu przyznanego przez stowarzyszenie Carton Council.

JL