Comau na targach Automatica 2016

Comau na targach Automatica 2016
W dniach 21-24 czerwca firma Comau, jedna ze spółek Grupy FCA, zaprezentowała swoją najnowszą ofertę podczas monachijskich targów Automatica, jednej z największych międzynarodowych wystaw z dziedziny robotyki i mechatroniki. "Think out of the fence" to hasło firmy z okazji tego wydarzenia, świadczące o jej umiejętności wykraczania poza konwenanse branży robotyki i przekraczania barier, jakie dotychczas dzieliły ludzi i maszyny w zakładach przemysłowych. Hasło to jest również wyrazem konkretnego sposobu Comau na poszerzanie gamy jej produktów, charakteryzującej się głównie robotami przegubowymi.

Podczas targów firma Comau wprowadziła dwa nowe modele robotów Racer: Racer5-0.63 i Racer5-0.80. Oba te roboty są zbudowane w oparciu o platformę technologiczną Racer3, pozwalającą na różne rozwiązania, które dzielą te same komponenty i podzespoły, co umożliwia przyjęcie strategii ukierunkowanej na poszerzanie gamy produktów. Te dwa nowe roboty poszerzają możliwości modelu Racer3 pod względem udźwigu i zasięgu. Racer5-0.63 ma zasięg 630 mm i udźwig 5 kg. Racer5-0.80 również ma udźwig na poziomie 5 kg, ale jego zasięg zwiększono do 809 mm.

Koncepcję "Think out of the fence" przyjęto również w realizacji 5 nowych modeli robotów SCARA. Rodzina Rebel-S - której nazwa nawiązuje do ducha potrzeby przełamywania barier - pozwala Comau zagościć w nowym segmencie rynku oraz zaoferować klientom poszerzoną gamę robotów manipulacyjnych i robotów do zastosowań typu "pick & place". Modele z serii Rebel-S poszerzają obecne portfolio robotów przegubowych Comau; zapewniają wszystkie 3 pozycje montażowe i dostępne są w 3 różnych wersjach zasięgu (450, 600, 750 mm), dzięki zestawowi przedłużającemu, który składa się z kabli i elementów dystansowych (modułów, które pozwalają na zwiększenie zasięgu działania robota).

Na targach Automatica firma zaprezentowała model AURA - Advanced Use Robotic Arm - najnowszy produkt firmy, będący innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie robotów współpracujących. Po raz pierwszy możliwa jest prawdziwa współpraca między robotami o wysokim udźwigu i ludźmi. AURA zostanie zaprezentowany na przykładzie dwóch zastosowań. Jednego w branży motoryzacyjnej - z robotami o najlepszym na rynku udźwigu, zarówno 60, jak i 110 kg - pracującymi przy modelu Maserati Ghibli. Z kolei w drugiej prezentacji udział weźmie w pełni współpracujący system oferujący odwiedzającym targi znaną włoską kawę, a obejmujący model Amico (koncepcyjny projekt robota humanoidalnego Comau), Racer5 w konfiguracji AURA, a także współpracujący stół obrotowy i chwytak.

Roboty AURA pokryte są specjalną powłoką, wyposażoną w obszary czułe, które mogą jednocześnie postrzegać bliskość oraz kontakt z osobą lub z jakimkolwiek innym komponentem automatyki. Dodatkowo system ten obejmuje: percepcję impulsów dotykowych, zdolność do zmieniania swojej trajektorii w zależności od kontaktu, sterowanie ręczne, wbudowany system wizyjny, który umożliwia przewidywanie ruchów danej osoby w obszarze działania oraz wykorzystanie skanerów laserowych, które monitorują osoby, z którymi wchodzi on w interakcję. Połączone zastosowanie systemów kontroli, percepcji i przewidywania pozwala maszynie na współpracę z człowiekiem w dowolnym procesie lub sektorze i to bez żadnych kompromisów: nie ma, na przykład, potrzeby kontrolowania wibracji.

Comau


Comau to jeden z wiodących producentów elastycznych systemów automatycznych i integracji produktów, procesów oraz usług, które zwiększają wydajność i obniżają całkowite koszty działalności. Siedziba główna firmy mieści się we włoskim Turynie, a jej międzynarodowa sieć obejmuje 17 krajów, w których zatrudnia ponad 12 600 osób. Comau wykorzystuje najnowsze technologie i procesy do opracowywania zaawansowanych, gotowych do użytku systemów. Comau specjalizuje się w spawaniu i montażu nadwozi, obróbce i montażu układów napędowych, robotyce i serwisowaniu, a także w zaawansowanych systemach produkcji i przyjaznych dla środowiskach usługach dla wielu sektorów przemysłowych. Firma Comau jest liderem w branży automatyki pod względem spełniania nietypowych wymogów każdego klienta i to we wszystkich fazach projektu - począwszy od designu, poprzez wdrażanie i instalację, skończywszy na uruchomieniu produkcji i usługach serwisowych.