DuPont inwestuje w poliamidy o wysokich właściwościach

DuPont inwestuje w poliamidy o wysokich właściwościach
Spółka DuPont Performance Materials podała szczegóły inwestycji prowadzonej w niemieckiej miejscowości Uentrop (Nadrenia Północna-Westfalia), polegającej na budowie wytwórni poliamidów o wysokich właściwościach (PPA) Zytel HTN.

Będzie to pierwsza w Europie fabryka produkująca to tworzywo. Jak podaje spółka, prace budowlane są na zaawansowanym etapie i fabryka ma rozpocząć produkcję latem br. Zwiększenie mocy produkcyjnych jest efektem rosnącego światowego zapotrzebowania ze strony branży motoryzacyjnej oraz elektrycznej i elektronicznej.

Richard Mayo, szef działu nylonów i poliestrów w spółce, zauważa, że na rynku poliamidów panuje obecnie dobra koniunktura. W 2015 roku DuPont ogłosił 10-procentowe zwiększenie zdolności produkcyjnych tworzywa Zytel HTN w zakładach w Richmond (USA) oraz 20-procentowy wzrost produkcji tworzyw Zytel PA66 i kompoundów PA6 w Uentrop. Jak dodaje Mayo, zaletą tworzywa Zytel HTN PPA jest możliwość zastąpienia nim metalu w wielu aplikacjach, jednocześnie obniżając wagę konstrukcji.

DuPont wprowadził tworzywo Zytel HTN na rynek w 1994 roku, aby wypełnić lukę między konwencjonalnymi tworzywami konstrukcyjnymi a tworzywami o wysokich właściwościach, dbając jednocześnie o efektywność kosztową nowego rozwiązania. Tworzywo Zytel HTN PPA odznacza się sztywnością i wytrzymałością na wysokie temperatury, chemikalia i wilgoć, dzięki czemu sprawdza się szczególnie dobrze w zastosowaniach motoryzacyjnych, jak również w systemach energetycznych. W zastosowaniach elektronicznych użycie tworzywa pozwala osiągnąć niższą wagę i mniejsze rozmiary produktów, m.in. telefonów komórkowych, tabletów i in.