DuPont wyprodukuje więcej tworzyw

DuPont wyprodukuje więcej tworzyw
Koncern DuPont zwiększa produkcję poliamidu Zytel HTN.

Aby zdolności produkcyjne DuPonta w odniesieniu do poliamidu Zytel podniosły się konieczne będzie zbudowanie nowej fabryki w Chinach oraz zmodernizowanie istniejącej już w Singapurze. Zakład w Singapurze ma być gotowy do produkcji poliamidu w 2013 r. Wtedy to jego linie opuszczać będzie 20 tys. ton tworzywa rocznie. Inwestycje w linie compoundigowe w fabryce Chinach pozwolą natomiast zwiększyć produkcję polimeru o 10 tys. ton.

- Światowy popyt na efektywne tworzywa konstrukcyjne o doskonałych właściwościach rośnie, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku - mówi Richard Bond, dyrektor ds. produktów i marketingu globalnego. - Jednocześnie przemysł zgłasza dalsze zapotrzebowanie na materiały tańsze i lżejsze niż metale oraz na odmiany uniepalnione w technologii bezhalogenowej. Dzięki takim inwestycjom możemy zoptymalizować nasze lokalne i globalne zdolności produkcyjne oraz zacieśniać współpracę na rynkach lokalnych. Tworzywo Zytel jest stosowane w przemyśle motoryzacyjnym. Wykonane z tego materiału części zastępują znajdujące się pod maską silnika części metalowe. Ponadto Zytel znajduje zastosowanie w obudowach urządzeń przenośnych, układach elektrycznych i elektronicznych oraz innych produktach konsumpcyjnych.

- Tendencja do uniezależniania się od paliw kopalnych w przemyśle motoryzacyjnym oznacza, że od stosowanych tam tworzyw sztucznych wymaga się coraz lepszych właściwości – twierdzi Patrick Ferronato, dyrektor w koncernie DuPont. - Energooszczędny Zytel wytrzymuje wysokie obciążenia i temperaturę, dzięki czemu producenci chętnie stosują go w pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Ponadto odporność na wysoką temperaturę i substancje chemiczne pod ciśnieniem sprawia, że materiał ten jest często stosowany w elementach i układzie chłodzenia silników o zmniejszonej pojemności skokowej, w przypadku których moc została zwiększona w celu bardziej ekonomicznego zużycia paliwa.

obrazObecnie kluczową kwestią w przypadku produktów konsumenckich jest zmniejszenie ich rozmiarów i wagi. Dzięki zastosowaniu tworzywa Zytel można np. produkować mniejsze i lżejsze urządzenia przenośne, np. telefony komórkowe, które będą odporne na działanie substancji chemicznych znajdujących się w kremach do rąk lub kremach przeciwsłonecznych i jednocześnie odpowiednio zabezpieczą układy elektroniczne takiego urządzenia. Dzięki swoim właściwościom strukturalnym materiał ten pozwala tworzyć nowe rozwiązania konstrukcyjne oraz może być używany w nowych zastosowaniach, w tym w sprzęcie sportowym i różnego rodzaju narzędziach.