EPS odgrywa ważną rolę w walce z pandemią

EPS odgrywa ważną rolę w walce…

W miarę powiększania się asortymentu szczepionek przeciwko koronawirusowi pojawiają się nowe wymagania dotyczące ich dystrybucji. Różne szczepionki muszą być przechowywane i przewożone w różnej temperaturze, ale często w tej samej chłodni lub pojeździe. Obsługa tych skomplikowanych procesów to codzienność w czołowych firmach logistycznych, takich jak DHL. Muszą one jednak polegać na kompetencjach dostawców opakowań i surowców, takich jak Schaumaplast i BASF.

DHL i inne firmy logistyczne jeszcze przed pandemią koronawirusa transportowały wyroby farmaceutyczne w temperaturze 70°C w pojemnikach Schaumaplast z suchym lodem. Wykorzystują one pasywne systemy chłodzenia produkowane przez Schaumaplast do przewozu również innych produktów w stanie schłodzonym lub zamrożonym.

- Wiele z tych metod nie jest nowością. Wyzwaniem dla naszych systemów chłodniczych w przypadku logistyki szczepionek przeciwko koronawirusowi jest raczej konieczność błyskawicznej adaptacji znanej technologii do specyficznych wymagań, takich jak wielkość opakowań oraz czas przechowywania i transportu -  wyjaśnia Martin Raack, kierownik ds. kluczowych klientów w Schaumaplast.

Grupa Schaumaplast, z siedzibą w Reilingen w Badenii-Wirtembergii w Niemczech, opracowuje i produkuje pod nazwą handlową Thermocon pasywne (czyli niewymagające zasilania elektrycznego) systemy chłodzenia dla branży farmaceutycznej. Lekkie pojemniki termiczne mogą być wyposażone w specjalne elementy chłodzące dla niemal dowolnego zakresu temperatur i różnych objętości. Taka elastyczność pod względem wymiarów i zakresu chłodzenia jest niezbędna w logistyce szczepionek przeciwko koronawirusowi, ponieważ należy zapewnić trzy bardzo różniące się zakresy temperatur:  70°C, od  15°C do  25°C oraz od +2°C do +8°C.

- Jednakże wyższa temperatura nie oznacza, że jest łatwiej - mówi Markus Hoffmann, dyrektor zarządzający Schaumaplast, i wyjaśnia powszechne, ale błędne przeświadczenia. Zakres od  15°C do  25°C może okazać się bardziej wymagający dla opakowania niż utrzymanie temperatury  70°C”. Nie można wówczas używać suchego lodu o temperaturze  78°C, a zamiast niego stosuje się specjalne elementy chłodzące.

- Muszą być zimne, ale nie zbyt zimne, żeby temperatura nie spadła poniżej  25°C, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności chłodzenia w pojemniku - Markus Hoffmann opisuje skomplikowany proces, który trzeba sprawnie zorganizować na wszystkich etapach, od producenta szczepionek poprzez producenta opakowań i firmę logistyczną aż do użytkownika poszczególnych dawek szczepionki.

eps-basf

- Odpowiadają za to przede wszystkim pracownicy działów pakowania i transportu, którzy muszą znać specyfikę opakowań termicznych i być odpowiednio przeszkoleni. Nawet najlepszy system chłodzenia nie zadziała, jeżeli procedura pakowania nie będzie skrupulatnie przestrzegana.

Przed wdrożeniem do użytku systemy chłodzenia Schaumaplast z powodzeniem przeszły wymagającą procedurę kwalifikacji. W specjalnych komorach klimatycznych poddawano je działaniu zmiennych temperatur otoczenia. W ten sposób sprawdzano ich zdolność utrzymania zdefiniowanych limitów temperatury.

Parametry materiałów do produkcji pojemników farmaceutycznych są niezwykle ważne, ponieważ wyrób musi mieć bardzo dobre właściwości izolacyjne. Materiały te są wytwarzane z granulek polistyrenu ekspandowanego (EPS) Styropor i Neopor firmy BASF. - Jesteśmy dumni, że w czasach pandemii nasze produkty pomagają dostarczać szczepionki do miejsca przeznaczenia - bezpiecznie i należycie schłodzone. Okazuje się, że nawet po 70 latach od wynalezienia EPS jest niezastąpiony, zwłaszcza w tak wymagających obszarach, jak logistyka farmaceutyczna - mówi Klaus Ries, szef działu styrenów w BASF w Europie.

Styropor i Neopor

Siedemdziesiąt lat temu, w 1951 r., firma BASF wynalazła i opatentowała dobrze dziś znaną białą piankę Styropor. Rozwinięciem tego pomysłu był wprowadzony na rynek w 1997 r. Neopor. Materiał zawierający szare cząsteczki grafitu ma o 20 procent lepsze właściwości izolacyjne w porównaniu z Styroporem. Oznacza to, że taką samą skuteczność izolacji można uzyskać przy użyciu cieńszych paneli. Neopor jest wykorzystywany również do produkcji opakowań do transportu produktów szczególnie wrażliwych na temperaturę, takich jak szczepionki.

Reportaże

Forum