Erema: linia do recyklingu o wydajności 40 000 ton rocznie

Erema: linia do recyklingu…

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, rośnie również zapotrzebowanie na maszyny i urządzenia służące do ich przetwarzania. Dotyczy to zarówno recyklingu poliolefin, jak i PET.

Nowa linia firmy Erema, charakteryzująca się  wyjątkowymi  wymiarami i możliwościami produkcyjnymi, wyposażona w ślimak o średnicy 280 mm, została po raz pierwszy zastosowana w projekcie Vacurema Basic 2628 T do produkcji granulatu rPET na dużą skalę. Erema dostarczyła właśnie tę instalację do klienta w Brazylii. Linia może produkować do 40 000 ton rocznie rPET spełniającego najwyższe standardy jakościowe.

- W tym celu zainstalowaliśmy ślimak o długości dziesięciu metrów, średnicy 280 milimetrów i wadze 3,5 tony, który jest największym, jaki kiedykolwiek zastosowaliśmy w naszych urządzeniach do recyklingu - wyjaśnia dyrektor zarządzający Michael Heitzinger. Ślimak został wyprodukowany przez 3S, spółkę-córkę firmy Erema GmbH. Nie mniej imponujący jest reaktor tego systemu recyklingu, który przy wysokości około 10 metrów prawie sięga dachu nowej hali produkcyjnej.

W fazie testowej poddano recyklingowi 500 ton materiału wsadowego. Proces ten podlegał ścisłej kontroli jakości. - Cały projekt był wielkim wysiłkiem naszego zespołu - powiedział Heitzinger, dziękując wszystkim zaangażowanym.

Jeszcze cztery lata temu największe linie do wytłaczania dostarczane przez firmę Erema były projektowane na wydajność 15.000 ton granulatu rocznie. Instalacje tej wielkości klienci zamawiali raz lub dwa razy do roku. Obecne takie urządzenia opuszczają zakład produkcyjny w Ansfelden co miesiąc. Już w 2020 roku Erema udowodniła, że jest pionierem w realizacji wyjątkowych projektów o wielkiej skali. Wtedy to producent opakowań do żywności i napojów Envases Universales Mexico zamówił dwie linie Vacurema Basic 2625 T, każda o średnicy ślimaka 250 mm i wydajności 30 000 ton rocznie.

erema
Linia do recyklingu PET Vacurema T, która zostanie uruchomiona w Brazylii. Zdjęcie: Erema GmbH