Europejski projekt FORBIOPLAST

Europejski projekt FORBIOPLAST
Europejscy naukowcy pracują w ramach projektu FORBIOPLAST nad produktywnym wykorzystaniem odpadów drzewnych. Obecnie bowiem, ogromne ilości cennych produktów ubocznych generowanych w przemyśle drzewnym, takich jak wióry, trociny i pył drzewny są bezpowrotnie tracone. Prace dotyczą m.in. sektora tworzyw sztucznych i opakowań.

FORBIOPLAST to czteroletni projekt, który otrzymał unijne wsparcie w kwocie 4,3 mln euro. W skład konsorcjum pracującego w jego ramach wchodzi 16 podmiotów. To uczelnie i jednostki naukowe z naszego kontynentu oraz firmy.

W tym gronie znajdują się Uniwersytet w Pizie, Uniwersytet Technologiczny i Ekonomiczny w Budapeszcie, Łotewska Akademia Nauki, Uniwersytet w Almerii, Fundacja CARTIF, Uniwersytet Nauk Rolnych i Weterynaryjnych w Bukareszcie. Zestaw firm obejmuje natomiast takie przedsiębiorstwa jak PEMU Plastic Processing, FIAT, Organic Waste Systems, Rodax Impex, Ritols, Incerplast, Wied Wiedemann, Norconserv, Neochimiki, Cosmetic. Niestety jak widać przywołanym zestawie brakuje przedstawicieli z Polski.

Celem, który przyświeca wymienionym podmiotom jest zwiększenia ochrony światowych naturalnych zasobów leśnych. By to było możliwe trzeba znaleźć sposoby na lepsze wykorzystanie drewna, co pozwoliłoby na zmniejszenie wycinki lasów. Zdaniem uczestników istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla drewnianych kompozytów.

Dla przykładu, producent pojazdów FIAT jest zainteresowany włóknem drzewnym, jako naturalnym wypełniaczem, który miałby zastąpić włókna syntetyczne i szklane, wykorzystywane w niektórych elementach samochodu, m.in. siedzenia, deski rozdzielcze i panele drzwiowe.

Także firmy reprezentujące rynek opakowań, od których obecnie wymaga się zredukowania zużycia tworzyw, poszukują substytutów dostosowanych do wymagań przemysłu. W tym przypadku możliwe jest wykorzystanie włókien drzewnych jako składników biodegradowalnych materiałów kompozytowych. FORBIOPLAST skupia się nad zamiennikami dla kartonów lub tworzywowych opakowań dla kosmetyków, detergentów, a także produktów spożywczych. W ramach projektu, poszukiwane są także sposoby zastosowania włókien drzewnych w rolnictwie, np. w biodegradowalnych doniczkach czy nawozach.

Chociaż mogą upłynąć lata, zanim jakiekolwiek produkty oparte na kompozytach drzewnych (opakowania kosmetyków, siedzenia samochodowe) będą szeroko dostępne, naukowcy dokładają starań, aby jak najszybciej wprowadzić je na rynek. Odpady drzewne są łatwo dostępne, globalny przemysł drzewny każdego roku wyrzuca setki milinów ton kory, trocin, pyłu drzewnego i czarnego ługu, pochodzących z produkcji ścieru drzewnego.

Pod przewodnictwem Uniwersytetu w Pizie 16 partnerów FORBIOPLAST rozwija innowacyjne procesy chemiczne i biologiczne, aby usprawnić interakcję włókna drzewnego z polimerami. Naukowców czeka jednak jeszcze wiele wyzwań. Przemysł samochodowy wymaga solidnych i trwałych produktów, a rynek opakowań potrzebuje nietoksycznych, biodegradalnych materiałów, które ulegają naturalnemu rozkładowi.

Czytaj więcej: Badania 135 Kompozyty 164