Drukuj

Evonik wyprodukuje więcej poliamidu

Evonik wyprodukuje więcej poliamidu
Niemiecki koncern Evonik poinformował o swoich planach dotyczących zwiększenia produkcji poliamidu 12. Tworzywo konstrukcyjne miałoby być wytwarzane w Niemczech i Azji.

Evonik już w tej chwili produkuje w niemieckiej miejscowości Marl poliamid 12, ale uznał, że rynek jest na tyle chłonny, że konieczne jest podniesienie mocy tej instalacji. W przyszłym roku fabryka będzie zatem produkować 5 tys. ton surowca wiecej. W Azji z kolei nowy zakład będzie obliczony na 20 tys. ton w ciągu roku. Na razie Evonik nie wskazał swojej azjatyckiej lokalizacji, ale wszystko wskazuje na to, że będą to Chiny. W Szanghaju koncern już teraz ma jedną ze swoich fabryk. Ta nowa ma być gotowa w 2015 r.

Poliamid 12 jest półkrystalicznym termoplastem wyróżniającym się niską absorpcją wilgoci. Półprodukty oferowane z niego produkowane są metodą ekstruzji oraz kalandrowania.

PA 12 cechuje się szczególnie wysoką odpornością na powstawanie pęknięć naprężeniowych umożliwiając tym samym łączenie z elementami metalowymi metodą wprasowywania, bardzo dobrą stabilnością wymiarów oraz bardzo wysoką wytrzymałością zmęczeniową przy obciążeniach zmiennych co do wielkości i występujących z dużą częstotliwością.

Jego zastosowania obejmują wytwarzanie elementów motoryzacyjnych i elektronicznych, a także tworzenie wyposażenia sportowego.