Firma igus przejmuje specjalistę w dziedzinie czujników - firmę Atronia

Firma igus przejmuje specjalistę…

W marcu 2024 firma igus nabyła większościowy pakiet udziałów w portugalskiej firmie Atronia Tailored Sensing. Specjalista w dziedzinie czujników z Kolonii już od pięciu lat daje produktom umiejętność monitorowania. Ten strategiczny krok to dla firmy igus okazja, aby rozszerzyć swoją ofertę na rynku sieciowych komponentów z tworzyw sztucznych. Celem jest masowa produkcja produktów Przemysłu 4.0 oraz udostępnienie ich małym i średnim firmom.

Sieć, automatyzacja, sztuczna inteligencja: Technologia Przemysłu 4.0 prowadzi do zwiększenia produktywności, zwinności i bezpieczeństwa systemów na całym świecie. To właśnie z tego powodu firma igus od lat inwestuje w badania i rozwój, aby opracowywać nowe rodzaje inteligentnych tworzyw sztucznych - łożyska ślizgowe, prowadniki kablowe i przewody, które są wyposażone w czujniki oraz zintegrowane z Internetem Rzeczy. Inteligentne oprogramowanie do konserwacji predykcyjnej oblicza optymalne czasy konserwacji i ostrzega techników w odpowiednim czasie za pośrednictwem poczty elektronicznej i wiadomości tekstowych w przypadku krytycznych sytuacji, aby zapobiec kosztownym awariom systemu. Portugalska firma Atronia Tailored Sensing od około pięciu lat jest partnerem współpracującym przy opracowywaniu tych inteligentnych tworzyw sztucznych. Specjalista od czujników określa aktualny stan produktów igus, tj. uczy je wyczuwać.

Celem strategicznej decyzji jest masowa produkcja czujników dla ery Przemysłu 4.0

- Dzięki przejęciu firmy Atronia możemy jeszcze lepiej zharmonizować procesy, systemy i zespoły obu firm, co w dłuższej perspektywie doprowadzi do synergii i wzrostu wydajności. Dzięki temu możemy rozpocząć produkcję seryjną dla ery Przemysłu 4.0 oraz udostępnić produkty małym i średnim firmom z ograniczonym budżetem i niewielkim doświadczeniem - informuje Dyrektor generalny systemów e-prowadników w firmie igus, Michael Blass.

- Przejęcie firmy Atronia przez igus to obiecujące partnerstwo, które bez wątpienia doprowadzi do dalszych przełomowych innowacji i lepszej integracji technologii - dodaje Carlos Alexandre Ferreira, Menedżer w Atronia Tailored Systems.

Pierwszy wspólny produkt: czujnik żywotności do prowadnika kablowego w cenie 259 euro

Firmy igus i Atronia poznały się w 2019 jako sąsiedzi na targach Sensor + Test w Norymberdze. - Po wstępnych dyskusjach technicznych szybko stało się jasne, że obie firmy mają tę samą wizję Przemysłu 4.0 bez barier - mówi Richard Habering, Szef działu inteligentnych tworzyw sztucznych w firmie igus. Doprowadziło to do pierwszego wspólnego projektu. Atronia skonstruowała elektronikę dla czujnika o nazwie EC.W. Zamontowane na poprzeczkach prowadników kablowych, czujniki rejestrują aktualny stan i pozostałą żywotność sekcji bocznych prowadnika. Czujnik został wprowadzony na rynek za jedyne 259 euro - ułamek kosztów dostępnych na rynku systemów konserwacji predykcyjnej (ceny mogą się różnić w zależności od kraju). - Opinie klientów na temat ekonomicznego i intuicyjnego rozwiązania w zakresie czujników były doskonałe. Dlatego zdecydowaliśmy się zacieśnić naszą współpracę z firmą Atronia - mówi Habering. Firma produkuje obecnie kilkaset modułów z serii i.Cee firmy igus w Portugalii. Moduły umożliwiają analizę danych z czujników z dowolnego miejsca na świecie za pomocą internetowego panelu sterowania, wykorzystania maksymalnej żywotności produktów oraz optymalnego planowania prac konserwacyjnych. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z portugalskimi ekspertami w dziedzinie czujników w przyszłości i jesteśmy podekscytowani kolejnymi, nadchodzącymi produktami wyznaczającymi trendy - dodaje.

pm1824-1
Michael Blass, Dyrektor generalny systemów e-prowadników firmy igus oraz Carlos Alexandre Ferreira, Manager w firmie Atronia Tailored Systems,
są bardzo zadowoleni ze wspólnego opracowywania nowych produktów Przemysłu 4.0. (Źródło: igus GmbH)

Reportaże

Forum