Folia Lexan - sposób na niższe koszty energii

Folia Lexan - sposób na niższe koszty energii
Nowy produkt do stosowania w chłodziarkach i zamrażarkach to zarazem najnowszy dodatek do firmowanej przez GE gamy nowoczesnych, proekologicznych materiałów ecomagination.

GE Plastics rozszerza gamę produktów ecomagination o nową, właśnie patentowaną folię poliwęglanową Lexan, która zapobiega powstawaniu rosy na przeszklonych drzwiach i pokrywach chłodziarek i zamrażarek spożywczych bez potrzeby podgrzewania szyb. Przejrzysta folia Lexan Constant Clear, zaopatrzona w specjalną powłokę przeciwroszeniową, po nałożeniu na przeszkloną witrynę pomaga zapobiegać gromadzeniu się skroplonej pary na szybach drzwi często otwieranych przez klientów. Folia Lexan Constant Clear nie tylko poprawia komfort zakupów, ponieważ produkty wyłożone w chłodziarkach nie są przesłaniane przez mgłę na szybie, lecz także pozwala istotnie obniżyć koszty energii. Uwzględniając to, że nie ma już potrzeby ogrzewania przeszklonych drzwi chłodziarek, produkty wewnątrz są dobrze widoczne i klienci nie muszą otwierać drzwi, by im się przyjrzeć, a sprężarka jest mniej obciążona, ponieważ nie musi kompensować ciepła płynącego z podgrzewanej szyby oraz uwzględniając średni koszt energii elektrycznej na poziomie 0,0942 dolara za kW/h (dane według www.eia.doe.gov), zastosowanie nowej folii może przełożyć się na oszczędność rzędu 90 dolarów rocznie na jedne drzwi zamrażarki do mrożonek i lodów oraz rzędu 30 dolarów rocznie na jedne drzwi chłodziarki do napojów.

Folia LexanTypowy, duży sklep samoobsługowy mający łącznie 130 drzwi chłodziarek, z czego 60% to ekspozycje mrożonek, 20% to chłodziarki z lodami, a 20% to chłodziarki średniotemperaturowe, po zabezpieczeniu witryn folią Lexan Constant Clear i wyłączeniu podgrzewania szyb chłodziarek może zaoszczędzić w przybliżeniu 10 000 dolarów w skali roku.

Ograniczenie kosztów energii to jeden z powodów, dla których na masowe wdrożenie folii Lexan Constant Clear zdecydowała się należąca do SUPERVALU sieć ekskluzywnych supermarketów Farm Fresh w stanie Wirginia. Po 18-miesięcznym teście na 10 ladach z mrożonkami w sklepie Farm Fresh w Virginia Beach dyrektor sieci ds. energii i utrzymania ruchu Jon Perry odnotował około 50-procentowy spadek zużycia energii na podgrzewanie witryn. „Dzięki wyłączeniu podgrzewania witryn zabezpieczonych folią od GE, pobór prądu przez czterodrzwiową witrynę chłodniczą spadł z 5,2 do 2,4 ampera”, wyjaśnił. „W dodatku obecność folii zmniejsza obciążenie kompresorów. Nie muszą tak intensywnie pracować, aby usunąć ciepło wytwarzane przez układ przeciwroszeniowy działający nieustannie przez całą dobę. Oszczędność energii na poborze sprężarek oceniamy na wielkość od 10 do 30%”.

Czytaj więcej: Folia 292