Inwestycja Synthos w kauczuki SSBR nabiera tempa

Inwestycja Synthos w kauczuki SSBR nabiera tempa
Dzięki podpisanej w ubiegłym roku umowie licencyjnej z firmą The Goodyear Tire & Rubber Company Synthos poszerzy ofertę swoich produktów o zaawansowane kauczuki typu SSBR. Stosowane są one w produkcji nowoczesnych opon letnich i zimowych o polepszonych właściwościach użytkowych w zakresie oporów toczenia, przyczepności do mokrej nawierzchni i trakcji (tzw. performance tires). To właśnie te własności odpowiadają za ograniczenie zużycia paliwa i poprawę komfortu jazdy. Charakterystyka opon produkowanych z użyciem kauczuku SSBR jest znacznie lepsza niż w przypadku ogumienia wytworzonego z użyciem kauczuków tzw. emulsyjnych (E-SBR).

Inwestycja pozwoli na wprowadzenie do portfolio firmy produktów wykorzystywanych do produkcji ekologicznych opon. Światowe trendy wskazują, że popyt na nie będzie rozwijał się w wyższym tempie aniżeli na opony tradycyjne. Jest to rezultat polityki poszanowania energii i redukcji CO2, co znalazło wyraz w regulacjach dotyczących etykietowania opon, tzw. labellingu.

Synthos rozwija ponadto także własne badania nad produkcją wysokiej jakości kauczuków SSBR dzięki istniejącemu od 2010 roku i rozbudowywanemu obecnie Centrum Badawczo-Rozwojowemu nowych technologii.

Spółka zamiesza uruchomić produkcję w 2015 roku. Zlokalizowana na terenie zakładów Synthos Dwory instalacja będzie produkować do 90 tys. ton kauczuku rocznie. Dzięki częściowo dotowanej przez UE inwestycji o wartości 568 mln zł powstaną 162 miejsca pracy, w tym 11 w sektorze R&D.

Celem Synthos jest umocnienie pozycji na rynku kauczuku SSBR, którego odbiorcami będą producenci opon z całego świata. Szacuje się, że produkcja opon na świecie w ciągu najbliższych pięciu lat będzie wzrastać o 4,5 proc. rocznie, a krajach azjatyckich - Chinach, Indiach oraz państwach Azji Południowo-Wschodniej - nawet w o 6 proc. rocznie.