Jak złowić młodego, zdolnego inżyniera?

Specjalistyczny serwis rynku pracy Awansuj.pl ogłasza konkurs Inżynierowie na start! adresowany do Pracodawców zatrudniających kadrę inżynierską oraz studentów ostatnich i przedostatnich lat kierunków inżynierskich uczelni technicznych. Patronat nad konkursem objął Andrzej Malinowski, Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich oraz serwis internetowy Plastech.pl.

Celem konkursu jest promocja Pracodawców wśród studentów uczelni technicznych oraz promocja praktyk inżynierskich jako ważnego etapu na starcie kariery zawodowej. Ma to być również okazja do poznania wzajemnych oczekiwań, a przede wszystkim wyłowienia i zatrzymania w firmie młodych i dobrze rokujących inżynierów.

Konkurs Inżynierowie na start! jest pomysłem serwisu Awansuj.pl. Ma pomóc wyeliminować wszelkie bariery sygnalizowane przez pracodawców i dotyczące problemu słabego powiązania przygotowania studentów (program studiów) z realiami pracy w przedsiębiorstwach.

Niewystarczające przygotowanie praktyczne absolwentów uczelni technicznych jest często postrzegane jako przeszkoda w zatrudnianiu młodych inżynierów.

- W mojej ocenie - mówi Jacek Józwiak, dyrektor Awansuj.pl i pomysłodawca konkursu - sedno problemu tkwi w braku osobistych kontaktów pomiędzy studentami i pracodawcami. Studia wyższe przygotowują inżyniera w szerszym i bardziej ogólnym poziomie wiedzy i nie można ich sprowadzać do roli kształtowania wąskich, konkretnych umiejętności i specjalistycznego know-how. Natomiast systemy praktyk studenckich odbywające się cyklicznie w firmach powinny być właściwą drogą łączącą oczekiwania pracodawców wobec praktycznych umiejętności studentów z naciąganą tezą o wyłącznie teoretycznym przygotowywaniu przyszłych kadr inżynierskich na uczelniach.

Zdaniem Jacka Jóźwiaka trudno oczekiwać, że inżynier absolwent, który podejmuje pierwszą pracę będzie znał np. najnowsze aplikacje komputerowe do projektowania i zarządzania produkcją, miał obycie w kontaktach z osobami ze starszych pokoleń skoro wchodzi w życie zawodowe w wieku niewiele ponad 20 lat.


freelancer
freelancer

Wysłany: 2007-05-08 19:15:26

Witam,Bardzo to piękne i potrzebne. Przydałby się też artykuł o tym, dlaczego firmy wyrzucają z pracy ludzi starszych i z doświadczeniem, którzy mogliby tych młodych uczyć. Młodzi też mogliby przekazywać starszym nowe trendy.A tak utrwalamy podział na Pierniki i Szczury, którymi nawzajem obie grupy się określają.Pozdrawiam,

--

przygotowany do rozstania z branżą - 23 dni

KIC-PAK
KIC-PAK

Wysłany: 2007-05-09 12:28:18

Nic dodać nic ująć.

Pozdrawiam