KMP Plastics wprowadza nowe dozowniki grawimetryczne

Drugi z wspomnianych trybów wprowadzania dla procesu wtrysku, rozdmuchu, wytłaczania oraz mieszania, to tzw. tryb procentowy. Jest on przede wszystkim stosowany w procesie wytłaczania oraz rozdmuchu i pozwala na wprowadzanie wartości procentowej wszystkich komponentów, które stanowią część całej dawki.

Ostatni z trybów, czyli tryb proporcjonalny stosowany jest najczęściej w procesach mieszania wielu składników. Wprowadzane przez operatora wartości to udział proporcjonalny składników, a nie ich procentowa zawartość.

Przykładem dozowników spełniających omówione funkcje są choćby nowe dozowniki serii BD produkowane przez firmę AEC. Umożliwiają one uzyskanie niedoścignionej precyzji dozowania nawet do ośmiu składników. Dokładność dozowania uzyskiwana jest między innymi dzięki jedynej w swoim rodzaju konstrukcji śluz w kształcie rombu, które charakteryzuje proporcjonalny przekrój umożliwiający wysoką precyzję dozowania w każdym położeniu śluzy. Dozowniki z tej serii zapewniają monitorowanie każdej, odmierzanej dawki oraz ustawianie czasu otwarcia śluzy na tej podstawie.

Wpisz tytuł dla obrazu

Dozowniki AEC są fabrycznie kalibrowane, nie ma więc konieczności przeprowadzania kalibracji nowego urządzenia, jednakże w celu zachowania precyzji dozowania zaleca się okresowe sprawdzanie kalibracji. Zarówno kalibracja dozowników jak i jej sprawdzenie jest operacją bardzo prostą i zabierającą zaledwie kilka minut. Dostarczany z urządzeniem odważnik kalibracyjny umieszczany jest kolejno na dwóch szalach i stanowi wzorzec wagi. Nowoczesny, opatentowany algorytm zapewnia najwyższą dokładność dozowania.

Dozowniki można podłączyć do sieci, co ułatwia monitorowanie procesu produkcyjnego oraz umożliwia kontrolę oraz zdalne rozwiązywanie problemów. Przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania, można sprawnie zarządzać zużyciem materiału, poprzez śledzenie dokładnej wagi zużytego tworzywa oraz zaopatrywać magazyn zgodnie z recepturami.

W tym celu można sięgnąć po specjalny system zarządzania A3. Jest to narzędzie umożliwiające monitorowanie zużycia materiałów na jednej bądź kilku halach produkcyjnych i może być z łatwością obsługiwany przez jednego operatora. System pozwala na przechowywanie do 1000 receptur oraz śledzenie dokładnej wagi zużytego tworzywa jak również źródła, z którego materiał pochodzi.

Jest to możliwe dzięki modułowi pozwalającemu na wprowadzenie nazwy materiału jak również numeru dostawcy, co pozwala na szybką identyfikację zastosowanego surowca. Program A3 wykorzystuje wprowadzone dane do przygotowania raportu pokazującego zużycie każdego ze stosowanych w zakładzie produkcyjnym materiałów. Istnieje możliwość wprowadzenia do 1000 różnych materiałów pochodzących z 1000 różnych źródeł.


Maszyny do termoformowania, Frezarki CNC, Wytłaczarki 2-ślimakowe współbieżne, Peryferia: dozowniki
 

Maszyny do termoformowania, Frezarki CNC, Wytłaczarki 2-ślimakowe współbieżne, Peryferia: dozowniki, podajniki, termostaty, chillery, rotametry

Polska