Kompozytowa hulajnoga napędzana energią słoneczną

Kompozytowa hulajnoga napędzana energią słoneczną
Koncern BASF i firma Floatility nawiązały partnerstwo w celu opracowania ultralekkiej, napędzanej energią słoneczną hulajnogi elektrycznej. Pojazd e-floater o wadze poniżej 12 kg, zbudowany w ponad 80 proc. z kompozytów i tworzyw sztucznych wyprodukowanych przez BASF, ma dać miejskim podróżnikom poczucie płynności.

Udział BASF w projekcie polega na dostarczeniu tworzyw sztucznych i wsparciu projektu dzięki rozbudowanemu potencjałowi rozwojowemu. Do zbudowania większości konstrukcji e-floatera użyte zostaną różne gatunki poliamidu Ultramid wzmacnianego włóknem szklanym. Ultramid B3M6 wykorzystywany jest do budowy elementów, w przypadku których niezbędny jest niski stopień odkształceń trwałych. Ultramid B3ZG8, materiał o zmodyfikowanej udarności, łączy w sobie twardość i sztywność, dzięki czemu nadaje się do budowy elementów konstrukcyjnych, które muszą wytrzymać obciążenia zderzeniowe. Ultramid B3G10 SI o ulepszonej powierzchni oferuje wysokiej jakości powierzchnię elementów pomimo wysokiej zawartości włókna. Wzmocnienie przedniej części i platformy wykonane zostanie z nowych materiałów kompozytowych Ultracom w celu zapewnienia stabilności.

BASF oferuje również wsparcie produkcyjne i projektowe w celu opracowywania elementów wzmacnianych długimi włóknami, w postaci Ultralaminate B3WG13, laminatu termoplastycznego i zmodyfikowanego tworzywa obtryskiwanego Ultramid B3WG12 COM. Opony i kierownica wykonane z materiału BASF TPU Elastollan zapewnią dobrą przyczepność i płynność jazdy.

- Współpraca z BASF umożliwia nam opracowanie nowoczesnego, przyszłościowego rozwiązania z zakresu mobilności na żądanie, służącego do poruszania się po mieście na krótkich dystansach - powiedział Oliver Risse z firmy Floatility. - Dzięki temu e-floater będzie kluczem do zagwarantowania, by krótkie przejazdy były wygodniejsze, szybsze, tańsze i bardziej ekologiczne.

Pozwala to zlikwidować tzw. problem ostatniego kilometra pomiędzy domem lub centrum miasta a najbliższym punktem transportu publicznego.

BASF


Czytaj więcej: Kompozyty 165

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska