Konkurs "Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego"

Konkurs "Lider Gospodarki…

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. Aby wyeliminować negatywne skutki dotychczas stosowanej gospodarki linearnej Unia Europejska zobowiązuje swoich członków do wdrażania rozwiązań GOZ.

W odpowiedzi na potrzebę wsparcia przedsiębiorstw w tym obszarze oraz szerokiego promowania korzyści wynikających z gospodarki cyrkularnej, Stena Recycling organizuje konkurs Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Stena Recycling już po raz trzeci nagrodzi firmy, które wdrożyły najciekawsze i najbardziej efektywne rozwiązania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym lub prowadzą działania promujące tę ideę. Dwie poprzednie edycje konkursu spotkały się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorstw wszystkich kategorii, od korporacji znanych na całym świecie po start-upy.

Firmy w Polsce coraz lepiej rozumieją, jak istotne jest podejmowanie działań prowadzących do przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym. Wskazuje na to rosnąca z roku na rok liczba zgłoszeń i ich wysoka wartość merytoryczna. Wśród ubiegłorocznych zwycięzców znalazły się m.in. Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips) z projektem "Pacific LED - Circular Economy ready luminaire", IKEA Retail z projektem "Przyda się" oraz KOKO World z projektem "Moda na gospodarkę cyrkularną".

Konkurs skierowany jest do firm i studentów. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:

  1. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
  2. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ,
  3. dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni wiosną podczas gali podsumowującej trzecią edycję konkursu.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu środowiskowego, planu ekoedukacji, szkolenia środowiskowego czy dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych.

Zwycięzcy w kategorii studenckiej otrzymają laptopy oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ. Przedsiębiorstwa i studenci zostaną także wyróżnieni certyfikatem dobrych praktyk.

Aby wziąć udział w konkursie należy uzupełnić krótki formularz i opisać swoją praktykę lub propozycję działania (w zależności od wybranej kategorii). Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2020 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

Partnerami konkursu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Skandynawsko - Polska Izba Gospodarcza, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, Akademia im. Leona Koźmińskiego, Kampania 17 Celów. Konkurs SCEA znalazł się wśród inicjatyw uznanych w plebiscycie LISTKI CSR Tygodnika Polityka jako projekt, który może być inspiracją dla innych ze względu na tematykę, skalę lub sposób realizacji, a także został wyróżniony jako jedna z inicjatyw wspierających startupy pozytywnego Wpływu 2019 (Raport 2019).

stena-iii-edycja-konkursu

Źródło: Stena Recykling