KrakChemia kupuje Maximex i szturmuje GPW

Grupa Almy powiększyła się o Maximex. Kupiła go KrakChemia, która wkrótce zaoferuje akcje za 30 mln zł. Dystrybutor surowców chemicznych - KrakChemia, spółka zależna od giełdowej Almy Market, podpisała wstępną umowę zakupu płockiej firmy Maximex, dystrybutora tworzyw sztucznych. Na transakcję musi się jeszcze zgodzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Cena zakupu udziałów w Maximeksie uwzględnia dwa elementy: kwotę stałą oraz iloczyn ceny emisyjnej i liczby akcji KrakChemii, która ma zadebiutować na GPW w pierwszej połowie tego roku. - Cena za Maximex może przekroczyć wartość 10 procent kapitałów własnych Almy Market, które teraz sięgają 100 mln zł. Przejmujemy bardzo dobrą spółkę. Do tej pory była ona konkurentem dla KrakChemii. Dzięki "połknięciu" Maximeksu powstanie podmiot, który będzie miał większą siłę przetargową. Będzie mógł negocjować lepsze warunki z kontrahentami - mówi Jerzy Mazgaj, prezes Almy.

Emisja o wartości co najmniej 30 mln zł
Alma Market ma teraz 100 proc. udziałów w KrakChemii. W trakcie publicznej oferty (bez prawa poboru) nie zamierza sprzedawać udziałów w spółce zależnej. - Wartość emisji KrakChemii wyniesie co najmniej 30 mln zł. Szacujemy, że około 30 procent pozyskanych pieniędzy zostanie przeznaczonych na sfinansowanie zakupu Maximeksu - mówi Jerzy Mazgaj. Reszta pieniędzy pójdzie na rozwój oferty handlowej i ekspansję terytorialną.

KrakChemia przyniesie zyski
Po debiucie dystrybutora chemikaliów Alma chciałaby zachować udziały w KrakChemii co najmniej przez rok.

- Wartość księgowa naszej spółki zależnej jest bardzo niska i nie przekracza 1 mln zł. Dlatego spodziewamy się, że zysk na tej transakcji może być bardzo duży - mówi Grzegorz Pilch, wiceprezes Almy Market.

Czytaj więcej: Giełda 131

Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie
 

Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie

Polska


Forum

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Polisiepropylen

Roboty programy, ustawianie 2018-04-11

Michalboro

Ldpe + elastomer? 2018-04-09

Reportaże