Lanxess ma Olimpiadzie w Londynie

Lanxess ma Olimpiadzie w Londynie Szybciej, wyżej, mocniej! Stolica Wielkiej Brytanii po raz trzeci stała się miejscem realizacji olimpijskiego motta. Około 15.000 zawodników z całego świata zgromadziło się w Londynie, by walczyć o medale w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich.

Specjalistyczne substancje chemiczne występują w piłkach, matach, bieżniach, podłogach sal, butach i wielu innych przedmiotach. Dzięki nim sportowcy mogą zaufać swojemu sprzętowi. Bez produktów spółki LANXESS największe osiągnięcia i rekordy świata często po prostu nie byłyby możliwe.

Zaawansowane technologicznie buty
Najważniejszym elementem wyposażenia dla biegacza są buty. Do ich produkcji wykorzystuje się obecnie technologię podobną do tej stosowanej w nowoczesnych, paliwooszczędnych oponach. „Technologie silikonowe, które zapewniają dobrą przyczepność i zmniejszają zużycie paliwa, gwarantują również dobrą przyczepność podeszw butów do biegania na mokrym torze” – mówi Martin Mezger, specjalista ds. kauczuków w spółce LANXESS. Taki materiał spółki LANXESS nazywa się Krynac. Jest wyjątkowo trwały, elastyczny i... popularny. Ponadto biegacze, a w szczególności długodystansowcy, potrzebują specjalnych właściwośc amortyzujących. „Każdy krok zwiększa obciążenie, które może dochodzić do trzykrotności masy ciała.” – mówi Martin Mezger. – „W długiej perspektywie czasowej przekłada się to na ogromne obciążenia dla stawów”. Aby środkowa część podeszwy mogła służyć jako poduszka amortyzująca między stopą a ziemią, wykonuje się ją z najnowocześniejszych kauczuków wysokiej jakości. Jednym z takich materiałów jest Levapren spółki LANXESS. Ten kauczuk polietylenowinylooctanowy (EVM) zapewnia sprężystość i ma działanie stabilizujące. „W zależności od stylu biegania miększy materiał jest często wykorzystywany do amortyzowania w rejonie pięty, a bardziej elastyczny materiał jest używany na śródstopiu, aby zapewnić możliwie najmniejsze straty energii kinetycznej” – wyjaśnia Martin Mezger. Każdy producent obuwia ma swój własny przepis na sukces, ale wszystkie wielkie nazwiska używają komponentów produkcji spółki LANXESS.

Popularne opony
Każdy, kto aspiruje do miejsca na podium w dyscyplinach związanych z jazdą na dwóch, trzech lub czterech kółkach, jest szczególnie uzależniony od technologii oferowanych przez spółkę LANXESS. Obejmuje to kolarstwo torowe, kolarstwo górskie, triathlon, BMX, a w przypadku sportowców biorących udział w Igrzyskach Paraolimpijskich – również szermierkę, koszykówkę, rugby, tenis czy lekkoatletykę. Tak jak w przypadku butów do biegania inspirację w dużej części stanowią współczesne opony samochodowe. Zaawansowana technologicznie obudowa kół wózków nie zostawia, na przykład, czarnych smug na podłogach sal dzięki wykorzystaniu krzemionki zamiast sadzy. Elementy te są również wyjątkowo odporne na ścieranie, zapewniają optymalną przyczepność nawet na mokrej nawierzchni i redukują opory toczenia.

Czytaj więcej:

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A

Reportaże

Forum