Lanxess mocniejszy w segmencie dezynfekcyjnym

Lanxess mocniejszy w segmencie dezynfekcyjnym
31 sierpnia koncern Lanxess sfinalizował przejęcie jednostki z branży czyszczenia i dezynfekcji należącej do amerykańskiej spółki chemicznej Chemours. Wszystkie właściwe organy ds. ochrony konkurencji zatwierdziły transakcję.

Koncern Lanxess zapłacił około 210 mln euro za jednostkę z branży czyszczenia i dezynfekcji, której portfolio obejmuje różnorodne substancje czynne oraz specjalistyczne produkty chemiczne, w tym przede wszystkim środki do dezynfekcji i utrzymania higieny. Koncern sfinansował to pierwsze po przeprowadzeniu reorganizacji przejęcie z dostępnych środków.

- To przejęcie jest pierwszym kamieniem milowym na naszej ścieżce wzrostu i kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia naszej obecności w Ameryce Północnej - powiedział Matthias Zachert, prezes zarządu koncernu Lanxess AG. - Udana integracja nowego przedsiębiorstwa jest obecnie naszym najwyższym priorytetem, gdyż pozwoli na szybkie uzyskanie korzyści z poszerzenia naszego portfolio specjalistycznych środków chemicznych.

Przejęcie spowoduje wzrost zysku na akcję koncernu już w pierwszym roku podatkowym. Oczekuje się, że przejęta jednostka przyniesie dodatkowy roczny zysk EBITDA w wysokości około 20 mln euro, a dzięki synergii kwota ta będzie stopniowo rosnąć do około 30 mln euro do 2020 roku.

Nowa jednostka zostanie zintegrowana z jednostką biznesową Material Protection Products (MPP) koncernu Lanxess i nie tylko wzbogaci portfolio substancji czynnych, ale także poszerzy łańcuch wartości w segmencie dezynfekcji weterynaryjnych, aż po rynek końcowy.

Przejęte przedsiębiorstwo posiada trzy zakłady produkcyjne: w Memphis i North Kingstown w Stanach Zjednoczonych oraz w Sudbury w Wielkiej Brytanii. W 2015 roku jednostka spółki Chemours osiągnęła sprzedaż w wysokości ok. 100 mln euro, z czego połowę w Stanach Zjednoczonych. Jej działalność obejmuje trzy linie produktowe: środki do dezynfekcji, nadtlenosiarczan potasu i dwutlenek chloru.

Środki do dezynfekcji służą do ochrony biologicznej w segmencie weterynaryjnym. Najważniejszą marką produktową jest Virkon S, światowy lider wśród środków dezynfekujących w proszku o udowodnionej skuteczności przeciwko szerokiemu spektrum wirusów, bakterii i grzybów. Produkt ten stosowany jest między innymi do zwalczania pryszczycy i ptasiej grypy.

Drugim segmentem, na którym koncentruje się jednostka spółki Chemours, jest produkcja i sprzedaż substancji czynnej nadtlenosiarczanu potasu pod marką Oxone. Substancja ta stosowana jest do zapewnienia czystości basenów i centrów odnowy biologicznej, do produkcji środków higieny osobistej oraz w branży elektronicznej. Jest również substancją czynną wykorzystywaną w środkach do dezynfekcji, w tym w szczególności w produktach marki Virkon.

Jeżeli chodzi o trzeci segment działalności, dwutlenek chloru stanowi sprawdzone i kompleksowe rozwiązanie w dziedzinie oczyszczania wody poprzemysłowej.

Jednostka Material Protection Products koncernu Lanxess zatrudnia obecnie ok. 350 osób. Jej zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Krefeld-Uerdingen i Dormagen (Niemcy), Pittsburghu (Stany Zjednoczone), Jhagadii (Indie), Changzhou (Chiny) oraz w Singapurze. Jednostka ta stanowi część pionu Performance Chemicals, który w 2015 roku odnotował sprzedaż w wysokości ok. 2,1 mld euro.

Produkty jednostki MPP stosowane są na całym świecie w wielu różnych dziedzinach. Dzięki swojemu szerokiemu portfolio przeciwdrobnoustrojowych substancji czynnych i konserwantów oferuje ona dostosowane do potrzeb rozwiązania dla klientów z wielu branż przemysłu. Oprócz środków do dezynfekcji produkty te obejmują środki do ochrony drewna, farby i lakiery oraz produkty dla budownictwa i przemysłu produkcji napojów. Jednostka Material Protection Products oferuje również rozbudowane usługi techniczne, wsparcie w dziedzinie zapewnienia zgodności z przepisami oraz działania badawczo-rozwojowe w ramach zdefiniowanych projektów.

Czytaj więcej: Chemikalia 188

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A