Lanxess przejmie producenta dodatków chemicznych

Lanxess przejmie producenta…
Koncern Lanxess ogłosił plan przejęcia amerykańskiej firmy Chemtura Corporation, będącej jednym z głównych dostawców wysokiej jakości dodatków opóźniających palenie i smarów. To największe w historii koncernu Lanxess przejęcie pomoże mu poszerzyć swoje portfolio dodatków do tworzyw sztucznych i stać się jednym z najważniejszych na świecie podmiotów działających na tym ciągle rozwijającym się rynku.

Firmy podpisały właśnie ostateczną umowę o przejęciu. Zgodnie z tym porozumieniem akcjonariusze firmy Chemtura otrzymają 33,50 dol. w gotówce za każdą jej akcję zwykłą pozostającą w obrocie, co stanowi 18,9-procentową nadwyżkę względem ceny zamknięcia z dnia 23 września 2016 roku, która wynosiła 28,18 dol. Przedmiotowa transakcja, która dotyczy przedsiębiorstwa o wartości ok. 2,4 mld euro, zostanie sfinansowana przez koncern Lanxess głównie za pomocą emisji obligacji z prawem pierwszeństwa oraz obligacji hybrydowych, a także z dostępnych środków finansowych. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić mniej więcej w połowie 2017 roku, po jej zatwierdzeniu przez akcjonariuszy firmy Chemtura, uzyskaniu odpowiednich zgód od organów regulacyjnych oraz spełnieniu innych zwyczajowych warunków realizacji tego typu przedsięwzięć.

Spółka Chemtura z siedzibą w Filadelfii w stanie Pensylwania posiada 20 zakładów zlokalizowanych w 11 krajach i zatrudnia około 2,5 tysiąca pracowników na całym świecie. W ostatnich czterech kwartałach spółka odnotowała sprzedaż na poziomie około 1,5 mld euro i zysk EBITDA bez pozycji nadzwyczajnych ok. 245 mln euro (przy marży EBITDA ok. 16 proc.). Mniej więcej 45 proc. dochodów firmy Chemtura pochodzi z Ameryki Północnej. Oprócz dodatków do tworzyw sztucznych portfolio firmy Chemtura obejmuje również uretany i związki metaloorganiczne.

- Dzięki temu przejęciu zdobędziemy pozycję lidera na rynku dodatków chemicznych i wzmocnimy nasze portfolio, które już teraz charakteryzuje się wysoką rentownością - powiedział Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxess AG. - Przejęcie to stanowi dalszą część realizacji naszej strategii, która ma na celu uczynienie z nas jeszcze bardziej prężnego i dochodowego koncernu chemicznego. Znacznie zwiększamy naszą konkurencyjność na rynkach o średniej wielkości i obecność w regionie Ameryki Północnej. Koncern Lanxess stawia kolejny ważny krok na swojej ścieżce wzrostu.

- Transakcja ta zapewnia nadwyżkę wartości dla naszych akcjonariuszy i przynosi korzyści naszym klientom i pracownikom poprzez włączenie firmy Chemtura do dużo większego i silniejszego globalnego przedsiębiorstwa, które posiada zasoby niezbędne do tego, aby rozwijać bardziej zróżnicowane portfolio produktów i usług - powiedział Craig A. Rogerson, prezes spółki Chemtura.

Dla koncernu Lanxess przejęcie firmy Chemtura zaowocuje wzrostem zysku na akcję (EPS) już w pierwszym roku podatkowym, a do roku 2020 oczekuje się wytworzenia synergii o rocznej wartości ok. 100 mln euro. Wskaźnik EV/EBITDA dla tej transakcji będzie wynosić ok. 7, włączając w to synergie, co jest zgodne z założonym celem w postaci wskaźnika EV/EBITDA pomiędzy 7 a 9 dla przejęć z uwzględnieniem synergii.

Spółka Chemtura opiera swą działalność na dwóch filarach. Po sfinalizowaniu transakcji oba z tych segmentów wraz z jednostką biznesową Rhein Chemie Additives (ADD) koncernu Lanxess utworzą nowy segment - Performance Additives. Jednostka ADD już teraz oferuje szerokie spektrum specjalistycznych dodatków chemicznych i usług powiązanych z produkcją tworzyw sztucznych, kauczuków, smarów i barwników. Jednostka ta zatrudnia ok. 1,6 tys. pracowników na świecie w ponad 20 zakładach.


LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A