Lanxess przejmie producenta dodatków chemicznych

- Dodatki chemiczne to bardzo atrakcyjny segment w dziedzinie specjalistycznych środków chemicznych - powiedział Anno Borkowsky, szef jednostki biznesowej Rhein Chemie Additives koncernu Lanxess. - Oprócz względnie niskiej kapitałochłonności wymagają dużych zasobów fachowej wiedzy i umożliwiają tworzenie zindywidualizowanych rozwiązań. Jest to obszar, w którym zarówno firma Chemtura, jak i koncern Lanxess mają duże doświadczenie.

Pierwszy filar spółki Chemtura w dziedzinie dodatków chemicznych obejmuje dodatki smarne i smary syntetyczne do zastosowań przemysłowych, np. w produkcji energii i lotnictwie.

- Spółka Chemtura zajmuje silną pozycję na rynku przemysłowych dodatków smarnych - mówi Borkowsky. - Ponadto Chemtura wytwarza niezbędne prekursory i półprodukty. Dzięki dołączeniu tych produktów do naszego własnego portfolio dodatków chemicznych staniemy się głównym dostawcą przemysłowych środków smarnych i jeszcze bardziej wzmocnimy naszą konkurencyjność dzięki zintegrowanemu łańcuchowi wartości.

Koncern Lanxess oczekuje, że rynek przemysłowych dodatków smarnych będzie rósł w tempie 3-4 proc. rocznie w perspektywie średniookresowej, co będzie spowodowane stale rosnącymi wymaganiami dotyczącymi wydajności i oddziaływania środowiskowego środków smarnych.

Drugi filar działalności spółki Chemtura opiera się na bromowanych dodatkach opóźniających palenie, bromie w postaci niezwiązanej i innych pochodnych tego pierwiastka. Bromowane dodatki opóźniające palenie stosowane są ze względu na swoją wysoką skuteczność, szczególnie w budownictwie - do izolacji cieplnej i w przemyśle elektronicznym. Chemtura jest ważnym dostawcą bromu i produktów bromowanych. Zajmuje w tej dziedzinie silną pozycję dzięki integracji wstecznej w ramach łańcucha wartości.

- Wymagania dotyczące opóźniania palenia ciągle rosną, głównie ze względu na nastawienie na budownictwo energooszczędne - zauważa Borkowsky. - Dzięki temu przejęciu staniemy się jednym z głównych światowych dostawców wysokiej jakości dodatków opóźniających palenie. W przyszłości będziemy mogli zaoferować naszym klientom dodatki bromowane i produkty na bazie fosforu z jednego źródła.

Jednostka Rhein Chemie Additives już teraz osiąga wysoką konkurencyjność w dziedzinie środków opóźniających palenie na bazie fosforu, m.in. dzięki integracji wstecznej w ramach łańcucha wartości. Również w segmencie dodatków opóźniających palenie koncern Lanxess oczekuje średniookresowego wzrostu na poziomie 3-4 proc. rocznie.

Dział produkcji uretanów spółki Chemtura jest głównym dostawcą prepolimerów do odlewu na gorąco, specjalnych wodnych roztworów uretanowych i polioli poliestrowych. Są to składniki specjalistycznych poliuretanów, wykorzystywane głównie w budownictwie, górnictwie, branży naftowej i gazowej oraz przemyśle sportowym i elektronicznym. Z takich poliuretanów wytwarzane są między innymi przenośniki taśmowe i rolki do jazdy na rolkach. Dział produkcji uretanów zostanie zintegrowany z segmentem High Performance Materials koncernu Lanxess, w ramach którego produkowane są zaawansowane technologicznie tworzywa sztuczne.

Firma Chemtura należy również do największych producentów związków metaloorganicznych na świecie. Związki metaloorganiczne są wykorzystywane między innymi jako katalizatory w produkcji polimerów i do syntezy wysokoprzetworzonych substancji chemicznych oraz środków farmaceutycznych. W przyszłości ten dział firmy Chemtura wejdzie w skład jednostki biznesowej Advanced Industrial Intermediates koncernu Lanxess.


Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A