Lanxess rozszerza chiński projekt pigmentowy

Lanxess rozszerza chiński projekt pigmentowy
Koncern chemiczny Lanxess umacnia swoją obecność na azjatyckim rynku pigmentów na bazie tlenku żelaza. W odpowiedzi na popyt na tego typu produkty spółka ogłosiła, iż powstającą fabrykę w Ningbo (Chiny) zamierza uzupełnić o zakłady, w których pigmenty będą mieszane i mielone. W obu zakładach zatrudnienie znajdzie łącznie około 200 osób, a rozszerzenie projektu powiększy nakłady inwestycyjne koncernu w Ningbo z 55 do 60 mln euro. Potencjalnymi nabywcami pigmentów opartych na tlenku żelaza są przedsiębiorstwa wytwarzające powłoki ochronne i tworzywa sztuczne, jak również firmy z branży budowlanej i papierniczej.

Ulokowany w Ningbo zakład produkcji czerwonych pigmentów opartych na tlenku żelaza spełnia najnowsze normy środowiskowe. Projektowana początkowa roczna zdolność produkcyjna wynosi 25 tys. ton. Zakłady mieszania i mielenia pigmentów będą miały natomiast moce produkcyjne sięgające 70 tys. ton rocznie. Zakład będzie również przetwarzał surowe pigmenty pochodzące z innych ośrodków koncernu przeznaczone na rynki azjatyckie. Zakończenie budowy planowane jest na czwarty kwartał 2015 roku, rozpoczęcie produkcji nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.

Jednocześnie wraz z końcem 2016 roku zakończą działalność istniejące zakłady mieszania i mielenia koncernu w Taopu w Szanghaju, których maksymalna roczna wydajność wynosi 35 tys. ton. Uwolnione w ten sposób tereny władze miasta planują włączyć w obszar parku technologicznego w okręgu Putuo.

- Trend w kierunku większej urbanizacji wciąż nie słabnie - mówi Jörg Hellwig, przedstawiciel koncernu. - Decyzja o znaczącej rozbudowie zakładu w Ningbo jest wynikiem globalnego wzrostu popytu na pigmenty oparte na tlenku żelaza, sięgającego około 3 procent rocznie. Uwzględniając istniejące zakłady w okręgach Jinshan i Szanghaj w Chinach, znacząco wzmacniamy naszą globalną bazę produkcyjną. Podwajając moce produkcyjne w zakresie mieszania pigmentów na terenie Chin umacniamy swoją pozycję czołowego światowego producenta pigmentów opartych na tlenku żelaza przeznaczonych dla szerokiego wachlarza odbiorców.

Nowe zakłady koncernu na wschodnim wybrzeżu Chin znajdują się na terenie Petrochemicznej Strefy Rozwoju Gospodarczo-Technologicznego w Ningbo (NPEDZ). Obszar ten charakteryzuje się doskonałą infrastrukturą oraz świetnymi połączeniami logistycznymi i stanowi jeden z trzech największych i najnowocześniejszych okręgów przemysłowych w Chinach.

W nowym zakładzie Lanxess będzie wytwarzał wysokiej jakości żółtawo-czerwone pigmenty z tlenku żelaza z wykorzystaniem ulepszonego i w pełni zrównoważonego procesu Pennimana. Podniesienie stopnia unieszkodliwienia odpadów wodnych i gazowych zagwarantuje utrzymanie wyższych parametrów zgodności środowiskowej. Wyjątkowa efektywność energetyczna procesu produkcyjnego umożliwi natomiast dochowanie najwyższych międzynarodowych standardów w zakresie ochrony środowiska.

– Koncern Lanxess jako pierwszy producent pigmentów z tlenków żelaza będzie w stanie zapewnić ekologiczność produkcji przy zachowaniu niezmiennie wysokich standardów jakości - mówi Rafael Suchan z Działu Pigmentów spółki. - Nowe zakłady mieszania i mielenia pozwolą nam rozszerzyć asortyment sprawdzonych pigmentów z tlenków żelaza o nowe czerwone barwniki.

Lanxess dysponuje już zakładem syntezy w Jinshan w Szanghaju, uznawanym za największą i najnowocześniejszą fabrykę pigmentów z tlenków żelaza w Chinach. Wytwarza on rocznie 38 tys. ton wysokojakościowych żółtych i czarnych pigmentów opartych na tlenkach żelaza.

Łączne moce produkcyjne wynoszące ponad 350 tys. ton stawiają dział Pigmentów Nieorganicznych (IPG) firmy Lanxess w gronie czołowych wytwórców nieorganicznych pigmentów opartych na tlenkach żelaza. Siedziba globalnego centrum operacyjnego mieści się w Krefeld-Uerdingen w Niemczech. Jednostka zatrudnia około 1250 pracowników i jest częścią segmentu Specjalistycznych Środków Chemicznych.

Czytaj więcej: Barwniki 75 Inwestycje 716

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A