Lanxess z nagrodą JEC 2016 Innovation Awards

Lanxess z nagrodą JEC 2016 Innovation Awards
Spółka zależna koncernu LANXESS, Bond-Laminates GmbH, Instytut Inżynierii Produkcji Fraunhofera oraz spółka HBW-Gubesch Thermoforming GmbH wspólnie otrzymały nagrodę w kategorii „Procesy” w konkursie „JEC 2016 Innovation Awards”.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Atlancie. Zwycięska technologia obejmuje lokalne wzmocnienie taśmowe termoplastycznych arkuszy kompozytowych marki Tepex w celu zoptymalizowania właściwości mechanicznych, grubości i masy materiału.

Optymalizacja standardowych materiałów CFRT


Termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi (ang. Continuous Fiber Reinforced Thermoplastics, CFRT), zwane również płytami kompozytowymi, oferują ogromny potencjał do wykorzystania w ultralekkich konstrukcjach i bardzo łatwo się je przetwarza. Mogą być wytwarzane w sposób ciągły, mają nieograniczony okres przydatności i dzięki temu zapewniają wymierne korzyści finansowe. Tradycyjne materiały o ułożeniu włókien 0°/90° są doskonałe do większości konstrukcji wymagających wzmocnienia, takich jak części pojazdów silnikowych, obudowy urządzeń elektronicznych czy sprzętu sportowego. Dobrze wyważony materiał nadaje się do wielu zastosowań, znacznie ograniczając masę produktów w porównaniu do materiałów metalowych i plastikowych.

Niemniej jednak w przypadku wyjątkowych obciążeń i w celu dalszej optymalizacji rozkładu sił wzmocnienia można zintegrować dzięki wykorzystaniu wieloosiowego materiału Tepex, który jest najnowszym osiągnięciem spółki Bond-Laminates. Dzięki tej metodzie można określić różne ułożenia włókien dla różnych warstw konstrukcji kompozytowej. Pozwala to osiągnąć znacznie lepsze właściwości w relacji do gęstości. Metoda ta sprawia, że projektowanie elementów poddawanych dużym obciążeniom, takich jak dźwignie hamulcowe czy konstrukcje foteli, jest bardzo proste i wydajne.

Na potrzeby szczególnych zastosowań, wymagających jeszcze większego wzmocnienia dróg rozkładu obciążeń, można zoptymalizować wysokowydajne konstrukcje, posługując się podejściem opracowanym w ramach projektu E-Profit. Polega ono na precyzyjnym zastosowaniu określonej liczby wysokowydajnych, jednokierunkowych wzmocnień zwanych taśmami wzdłuż konkretnych dróg rozkładu obciążenia. Umożliwia to zoptymalizowanie obciążeń w sposób podobny do zastosowania płyt różnej grubości lub różnych wzmocnień, ale przy znacznie zmniejszonej masie. Dirk Bonefeld, szef Działu Badań i Rozwoju w spółce Bond-Laminates w Brilon, powiedział: – Metoda, którą opracowaliśmy, dopełnia serię najwyższej jakości termoplastycznych materiałów kompozytowych o wysokiej wydajności marki Tepex. Partnerzy tego projektu badawczego opracowali innowacyjną metodę inteligentnego łączenia różnych rodzajów półproduktów kompozytowych. Pokazuje to potencjał rozwojowy naszej technologii materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami.

Program „JEC Innovation Awards”

Kryteria oceny w tym międzynarodowym konkursie to niezwykłe rozwiązania techniczne, współpraca między partnerami badawczymi, potencjał rynkowy i oryginalność produktu lub procesu. W uroczystości rozdania nagród, która odbyła się 4 maja w Atlancie, uczestniczyła Megan Jennings, doradca klienta odpowiedzialna za produkt Tepex na terenie Stanów Zjednoczonych w ramach jednostki biznesowej High Performance Materials koncernu LANXESS. – Jesteśmy dumni z otrzymania nagrody w tym ważnym konkursie branży materiałów kompozytowych. Bardzo cieszy nas ta forma wyrażenia uznania dla naszej specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie – powiedziała.

Czytaj więcej: Nagrody 207 Kompozyty 164

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A