Liderzy branży chemicznej nagrodzeni

Liderzy branży chemicznej nagrodzeni
Podczas tegorocznego spotkania Polish Chemical Forum, które odbyło się 26 listopada w Warszawie, kapituła pod przewodnictwem Tomasza Zielińskiego, prezesa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, uhonorowało najważniejsze firmy i osobistości branży chemicznej. Nagrody Polish Chemical Awards 2013 przyznano w 9 kategoriach.

W kategorii Inwestycja roku przyznano dwie nagrody ex aequo. Pierwszym laureatem zostały Zakłady Azotowe Puławy SA za pierwszą w Europie i trzecią na świecie instalację odsiarczania spalin metodą mokrą amoniakalną, instalację do produkcji nawozów płynnych z siarką i nowe centrum logistyczne. Drugim zwycięzcą została firma BASF Polska za inwestycję w wysokości 150 milionów euro na budowę w Polsce największej w Europie fabryki katalizatorów w Środzie Śląskiej, która stworzy 400 nowych miejsc pracy.

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano PERN "Przyjaźń" SA za projekt terminala naftowego w Gdańsku o docelowej pojemności 700 tys. m sześc., który stanowić będzie nowoczesną bazę magazynowo-przeładunkową. Będzie on też miał istotne znaczenie dla wzmocnienia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

W kategorii Lider innowacji roku nagradzano wdrożenie produktu, usługi lub rozwiązania o nowatorskim charakterze, unikalnego co najmniej w skali kraju. Zwycięzcą została spółka Synthos, która konsekwentnie realizuję strategię w zakresie budowania wartości firmy poprzez wzrost innowacyjności i posiada własne, wysoce wyspecjalizowane struktury R&D. Obecnie realizowana jest inwestycja budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Nowych Technologii o wartości ponad 86 mln zł, a także ponad 50 projektów R&D w tym znaczna ilość o charakterze innowacyjnym. W ostatnim roku spółka wprowadziła na rynek pięć produktów, rozpoczęła także realizację inwestycji o wartości 568 mln zł służącej wdrożeniu innowacyjnej technologii wytwarzania kauczuków SSBR X3.

Zdaniem jury, Produkty roku wprowadziła na rynek spółka Profarb Grupa Chemiczna, która stworzyła grupę produktów stanowiących nowość na rynku polskim o zastosowaniu w przemyśle farb i lakierów: młyny poziome kuleczkowe z separacją frontową, młyny poziome kuleczkowe wysokiej energii oraz disolwery stacjonarne dwunapędowe.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała firma Inwex za innowacyjny produkt o charakterze proekologicznym - katalizator do paliw stałych, ciekłych i gazowych.