Makrolon na polskich stadionach

Makrolon na polskich stadionach
Jutro mecz piłkarski Polska - Niemcy w Gdańsku. Mówi się, że gospodarzom w sporcie pomagają nawet ściany. Tym razem wygląda jednak na to, że ściany będą typowo niemieckie.

Trójmiejski stadion, na którym 6 września odbędzie się mecz, jest przykładem tego, że płyty poliwęglanowe Makrolon produkcji niemieckiego koncernu Bayer na dobre zagościły na polskich obiektach sportowych.

Makrolon to materiał niezwykle lekki. Dość powiedzieć, że jego waga nie przekracza kilku kilogramów na metr kwadratowy. Niemniej jednak jest to materiał bardzo wytrzymały, wysoce stabilny i elastyczny, nie wymaga też zastosowania złożonej podbudowy nawet w warunkach silnego wiatru.

Na potrzeby stadionu PGE Arena Gdańsk spółka Bayer wyprodukowała natomiast ponad 45 tys. mkw. Makrolonu. Po raz pierwszy płyty wykorzystane zostały zarówno na pokrycie dachu nad trybunami, jak i zewnętrznych ścian obiektu. Poszczególne płyty Makrolon zostały zabarwione w sześciu różnych odcieniach – od białości aż po kolor bursztynowy.

Oprócz gdańskiego stadionu tworzywo Makrolon znalazło w Polsce zastosowanie także na stadionie Legii w Warszawie. Konstruktorzy stołecznego obiektu zastosowali omawiany produkt na powierzchni dachu wynoszącej ok. 5 tys. mkw.


Wielowarstwowe płyty komorowe w postaci arkuszy, które wyprodukowano specjalnie na potrzeby tego stadionu, mają maksymalną długość 12 m i szerokość 1,3 m. Dzięki takim wymiarom dach wytrzymuje maksymalne obciążenie, co jest koniecznością w klimacie, który charakteryzuje się mroźnymi zimami, dużymi opadami śniegu i silnymi wiatrami. Ponadto Makrolon, tworząc całkowicie przejrzystą strukturę dachu, przyczynia się do tego, że możliwy jest swobodny wzrost trawy tworzącej murawę przy świetle naturalny, co nie zawsze przy zadaszonych arenach jest takie łatwe.

Warto jeszcze dodać, że wielowarstwowe płyty komorowe z poliwęglanu Makrolon obecne są choćby na wielu stadionach w Niemczech, m.in. obiekcie Werderu Brema, jak tez stadionach włoskich, rumuńskich, a nawet Stadionie Olimpijskim w Pekinie.