Maszyny do termoformowania - Polacy liczą się w Europie

Powiedzmy jeszcze o zaletach tej technologii; chociaż spodziewam się, że ma ona również swoje wady?

Zalet jest zdecydowanie więcej (śmiech). Technologia termoformowania charakteryzuje się m.in. małymi nakładami inwestycyjnymi w przeliczeniu na jedną sztukę wyrobu lub jej ciężar, możliwością szybkiego i taniego wykonywania prototypów i małych serii z różnych tworzyw oraz otrzymywania wyrobów o dużych wymiarach i dużej powierzchni, przy zmiennej grubości.

Przy produkcji wielkoseryjnej istnieje opcja uzyskania dużej wydajności poprzez automatyzację procesu, skracanie cyklu wytwarzania czy wreszcie możliwość zastosowania form wielokrotnych, pozwalających wytworzyć wiele wyrobów w jednym cyklu. To pozwala znacznie obniżać koszt jednostkowy i zwiększać efektywność produkcji.

Jeśli chce pan poznać wady… Termoformowanie to proces bardzo efektowny, ale jednocześnie stosunkowo trudny. Do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest tu głęboka wiedza o tworzywach lub długoletnie doświadczenie zawodowe. Należy też mieć na uwadze, że odwzorowanie kształtów i wymiarów nie jest bardzo precyzyjne, więc nie do wszystkich wyrobów ta technologia się nadaje. Kolejną wadą jest fakt, że po zakończeniu cyklu wyrób wymaga jeszcze obróbki finalnej, np. obcięcia brzegów czy nawiercenia otworów. Istotny jest także koszt materiału wyjściowego. Przetwórca korzystający z technologii wtryskiwania może wykonać kilkanaście czy kilkadziesiąt wtrysków próbnych, zanim ustali optymalne parametry procesu. Ceny tworzyw, szczególnie płyt do termoformowania, nie pozwalają na taką rozrzutność przy uruchamianiu produkcji w tej technologii.

Aby jednak wykonywać wyroby poprzez termoformowanie, niezbędne są maszyny. Solidne, nowoczesne i przystępne cenowo. Czy to jest ten moment, w którym na scenę wchodzi Tools Factory? Firma, która - jak wspomniałem na początku naszej rozmowy - jest jednym z liderów w produkcji maszyn do termoformowania na rynku europejskim?

Dziękuję za miłe słowa, choć może są jeszcze trochę na wyrost. Jesteśmy firmą niedużą i rodzinną, w pełnym tych słów znaczeniu, opartą w 100% o rodzinny, polski kapitał. Ale od początku istnienia jesteśmy zorientowani na specjalizację w zakresie budowy i wytwarzania maszyn do termoformowania i pochodnych. To pozwoliło nam zostać uznanym liderem w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej i pretendować do roli lidera na całym kontynencie. Jest to głównie wynik realizacji wizji właścicieli, którzy wciąż są aktywnymi, czynnymi zawodowo członkami zespołu, a nie tylko „po prostu szefami” i stanowią istotną siłę napędową ciągłego rozwoju.

Swoją aktualną pozycję w branży budujemy już 25 lat. Początki, jak to zwykle bywa, były dość trudne. Zaczynaliśmy od prostych, ręcznie sterowanych urządzeń do formowania termicznego tworzyw sztucznych. Następnie, przez kolejne lata rozwijaliśmy i wzbogacaliśmy ofertę, kierując się trzema głównymi celami: automatyzacji procesu produkcyjnego, zwiększania efektywności produkcji i poszerzania oferty o urządzenia pochodne, takie jak obrabiarki CNC, piły taśmowe, czy w końcu maszyny do formowania rotacyjnego. W działalności firmy staramy się mocno wsłuchiwać w potrzeby klientów i szybko reagować na te z nich, które są nam zgłaszane. Jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie nowości i wprowadzane zmiany. Pozwala nam to skutecznie optymalizować wysiłek rozwojowy, a jednocześnie przyczynia się do budowy trwałych i długoletnich relacji z klientami.

A jakie urządzenia znajdują się obecnie w waszym portfolio?

Podstawą oferty są nowoczesne termoformierki próżniowe, zdywersyfikowane pod względem rozmiarów, wyposażone w bogatą listę różnych opcji i autorski program sterujący. Grupa ta obejmuje 4 rodzaje maszyn: Smartline, Quickline, Spaline i Twinline. Drugą ważną część portfolio stanowią wieloosiowe frezarki CNC służące do obróbki plastiku, aluminium, drewna i innych, mniej twardych materiałów. Do tego dochodzi cała grupa urządzeń pomocniczych do procesu termoformowania, takich jak piły taśmowe, podajniki i piece grzewcze. Ostatnio zaś wprowadziliśmy i intensywnie rozwijamy ofertę maszyn do formowania rotacyjnego (rotomoldingu). Na koniec należy zaznaczyć, że ogromna większość naszych maszyn jest produkowana według indywidualnych uzgodnień z klientami oraz według ich życzeń - i to jest również podstawa naszej oferty.

spa-mala-1
Termoformierka serii Spaline