Maszyny z Tajwanu dla zielonej gospodarki

Maszyny z Tajwanu dla zielonej…

Od wielu lat Tajwan niezmiennie kojarzony jest z "cudem gospodarczym", będąc jednym z "czterech tygrysów azjatyckich" obok Hongkongu, Korei Południowej i Singapuru. W ciągu ostatnich 60 lat dokonał przełomu cywilizacyjnego i przekształcił swoją gospodarkę w sposób wyjątkowo efektywny.

Początkowo główną siłą napędową tej gospodarki było rolnictwo, które w latach 50. ub.w. generowało ponad 50% wzrostu PKB. Przemysł ograniczał się głównie do przetwórstwa produktów rolnych i leśnych oraz pracochłonnych kategorii produkcji. Dziś Tajwan posiada niezwykle prężny przemysł, charakteryzujący się wysoką innowacyjnością opracowywanych przez siebie technologii.

Jako jeden ze światowych liderów gospodarczych, Tajwan znajduje się w czołówce państw, które zmieniają dotychczas obowiązujące w gospodarce trendy. Już w 2016 r. prezydent Tsai Ing-wen zwróciła uwagę, że jednym z kluczowych elementów dla przyszłego rozwoju tego kraju będzie gospodarka o obiegu zamkniętym.

Tajwan, niegdyś nazywany "wyspą śmieci", obecnie może poszczycić się drugim co do wielkości efektywnym wskaźnikiem recyklingu na świecie, po Niemczech. Ponad 80% miejscowych odpadów przemysłowych jest poddawanych recyklingowi. W 2017 r. państwo to miało ponad 4000 zarejestrowanych firm zajmujących się recyklingiem, w porównaniu z mniej niż 100 w 2007 r.

W celu promocji rozwoju gospodarczego napędzanego przez innowacyjność, tajwański rząd opracował program "5+2 innovative industries", czyli nowy model rozwoju gospodarczego, który skupia się na unowocześnieniu przemysłu. Program "5+2" włącza GOZ w oś polityki przemysłowej Tajwanu, sprawiając że większość branż będzie musiała traktować zagadnienia cyrkularności jako priorytet.

Realizacja założeń GOZ jest również jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Polska jako członek tej wspólnoty jest zobligowana, aby realizować wytyczone przez UE cele. Szczególnie istotną rolę w transformacji gospodarki odgrywa sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych.

GOZ w technologii formowania wtryskowego

Tajwański przemysł maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentuje w tym zakresie szeroki wachlarz optymalnych rozwiązań. Jedną z firm intensywnie wdrażających założenia GOZ jest Victor Taichung Machinery Works Co., Ltd.

To jedno z najstarszych i największych przedsiębiorstw obrabiarkowych na Tajwanie. Powstało w 1954 r. i zaczynało od produkcji konwencjonalnych tokarek. Obecnie zaś wytwarza obrabiarki sterowane numerycznie oraz wtryskarki do tworzyw sztucznych.

Victor Taichung produkuje precyzyjne wtryskarki do tworzyw sztucznych od 1988 r. Kładąc nacisk na „Innowacyjność technologii i najwyższą jakość”, firma wciąż rozwija nowe generacje wtryskarek elektrycznych, które znajdują zastosowanie w motoryzacji, medycynie, przemyśle spożywczym, AGD i wielu innych sektorach przemysłowych.
Zdaniem pana Ming-Ho Huanga, prezesa Victor Taichung, przedsiębiorstwo przykłada tak dużą wagę do gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ nikt nie powinien ignorować globalnego celu, jakim jest oszczędzanie energii i redukcja emisji dwutlenku węgla. Wszyscy wiedzą, że Ziemia nie ma nieograniczonych zasobów i pewnego dnia się one wyczerpią.

or-victor-taichung-chairman-mr-ming-ho-huang
 Ming-Ho Huang prezes Victor Taichung

Victor Taichung również podąża za tym trendem i współpracuje z tajwańskim rządem w zakresie polityki redukcji emisji dwutlenku węgla oraz opracowuje nowe technologie ponownego wykorzystania materiałów. W tym celu grupa już w 1999 r. założyła firmę Sunny Environmental Consultants Ltd., która specjalizuje się w recyklingu butelek PET. W 2020 r. centrala firmy ukończyła budowę inteligentnej fabryki zielonej energii, aby wypełnić korporacyjną odpowiedzialność za ochronę Ziemi.

Mimo iż ostatnie lata nie były zbyt dobrym okresem dla tworzyw sztucznych, które są uważane za źródło zanieczyszczenia środowiska, trudno wyobrazić sobie życie bez nich. Dlatego też odpowiedzią firmy Victor Taichung są coraz bardziej cyrkularne technologie formowania wtryskowego.

- W odpowiedzi na aktualne, międzynarodowe trendy, firma Victor Taichung wdrożyła zasady mające na celu zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska - mówi pan Ming-Ho Huang - Podczas projektowania i produkcji naszych wtryskarek zapewniamy klientom pomoc w wyborze materiałów pochodzących z recyklingu lub ulegających biodegradacji, aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Seria V-Alpha III zużywa 50–80% mniej energii niż analogiczne maszyny hydrauliczne, oszczędza do 1/5 zużycie wody chłodzącej w porównaniu z maszynami hydraulicznymi i nie wymaga oleju hydraulicznego. W ten sposób nie tylko radykalnie zmniejsza się koszty operacyjne, ale także klimatyzacji i zużycia wody, a dzięki niskiemu poziomowi hałasu poprawia się środowisko pracy, co jest bardzo ważne dla gospodarki o obiegu zamkniętym.

or-victor-taichung-vaiii-130g-lc1901-e
Wtryskarki V-Alpha III zużywają 50–80% mniej energii niż analogiczne maszyny hydrauliczne

Reportaże

Forum