Na Ukrainie ruszy nowa impreza dla branży tworzyw

Na Ukrainie ruszy nowa impreza dla branży tworzyw
Pierwsza międzynarodowa wystawa branży tworzyw i opakowań odbędzie się na Ukrainie w dn. 23-25 września 2014 roku w kijowskim KyivExpoPlaza. Impreza współorganizowana przez niemiecką firmę fairtrade i jej ukraińskiego partnera Euroindex jest odpowiedzią na zauważalny, szybko rosnący import technologii przetwórstwa tworzyw i produkcji opakowań na rynek ukraiński.

Według niemieckiej organizacji branżowej VDMA, ukraiński import urządzeń do przetwórstwa tworzyw w 2012 roku wzrósł o 13,4 proc. w stosunku do roku 2011 i miał wartość 57,2 mln euro (wobec 50,4 mln euro w roku 2011 i 51,9 mln euro w roku 2010). Największymi dostawcami były następujące kraje: Niemcy, Chiny, Włochy, Tajwan, Japonia, Polska, Szwajcaria, Rosja, Francja, Turcja, Austria, Węgry, Indie, Wielka Brytania, Korea Płd. i Hiszpania.

- Rynek ukraiński jest jednym z najważniejszych rynków w Europie Wschodniej - mówi Martin März z firmy fairtrade.

Wysoki poziom importu - wynoszący w 2012 roku 114,1 mln euro - występuje także w przypadku maszyn stosowanych w opakowalnictwie. Tu największymi dostawcami są Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Polska, Francja, Rosja, Bułgaria, Austria, Chiny, Szwajcaria, Szwecja, Czechy, Izrael, Luksemburg, Litwa, Kora Płd., Dania, Holandia, Węgry, Indie, Słowacja, Słowenia oraz USA.

Targi UkrPlastik 2014 będą się odbywały jednocześnie z dwiema innymi imprezami organizowanymi przez Euroindex - targami druku cyfrowego T-Rex oraz reklamy Rex. W ubiegłym roku te dwie wystawy, na których prezentowało się 176 firm z 7 krajów, odwiedziło 12 370 gości.

Na podstawie przeprowadzonej analizy rynkowej organizatorzy targów spodziewają się znacznego odzewu branży tworzyw sztucznych i opakowań. Nie jest to pierwsza wspólna inicjatywa obu firm - od 1997 roku fairtrade i Euroindex razem przygotowują targi elcomUkraine, największe w Europie Centralnej targi dla branży energetycznej i elektrycznej - w tym roku 412 wystawców targów odwiedziło ponad 11 tys. gości. Firma fairtrade ma ponadto bogate doświadczenie w organizowaniu światowych wystaw dla branży tworzyw i opakowań, przygotowuje bowiem takie targi w Afryce i Azji.