Na biomasie można zarobić

Na biomasie można zarobić…

Sprzedaż biomasy od lokalnych rolników do papierni firmy Iggesund Paperboard w Workington wzbogaci lokalny przemysł rolny o ponad 1,5 milionów funtów rocznie. Inicjatywa ta otworzyła zupełnie nowe źródło dochodów dla prawie 200 gospodarstw rolnych w Kumbrii i Szkocji i w ostatnim czasie otrzymała nagrodę Rushlight Bioenergy Award. Nagrody Rushlight to zespół nagród zaprojektowanych specjalnie w celu wspierania i promowania najnowszych czystych technologii, innowacji, inicjatyw i projektów wdrożeniowych dla firm i innych organizacji w Wielkiej Brytanii, Irlandii i na całym świecie.

W roku 2013 firma Iggesund zainwestowała w elektrociepłownię opalaną biomasą, której głównym zadaniem było zasilanie papierni energią odnawialną. W ciągu jednej nocy zasilanie energią pochodzącą z gazu ziemnego zostało zastąpione biomasą, dzięki czemu udało się zmniejszyć emisje dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych o 190 000 ton rocznie. To odpowiednik rocznych emisji około 65 000 samochodów. Wraz z decyzją narodził się pomysł, umożliwienia lokalnym rolnikom kultywowania upraw energetycznych i sprzedawanie ich firmie Iggesund.

- Była to ekscytująca podróż. Na początku rolnicy byli nastawieni dość sceptycznie, co zdarza się dość często. Jednakże stopniowo, widząc nasze poświęcenie oraz obliczenia dotyczące zarobków z mniej żyznych pól, do projektu "Grow Your Income" zaczęło dołączać coraz więcej z nich - wyjaśnia Neil Watkins, menedżer ds. paliw alternatywnych w Iggesund w Workington.

Celem było pozyskanie 25 000 ton biomasy z przemysłu rolnego. Po pięciu latach stało się jasne, że cel ten zostanie przekroczony, gdy wszystkie zakontraktowane uprawy będą gotowe do zbioru.

Tak jak w przypadku wielu innych krajów, w Wielkiej Brytanii ludność wiejska się starzeje. Większość dzieci rolników przeprowadza się do dużych miast, by zacząć karierę gwiazdy rocka, komputerowego geniusza czy też gwiazdy telewizyjnej. Starsze pokolenie, które zostaje na wsi, musi zainwestować w pola wymagające mniejszego nakładu pracy, a które wciąż przynosić będą godny dochód. Firma Iggesund zaproponowała społeczności rolniczej pomoc w sadzeniu, gospodarowaniu zbiorami, a także w transporcie plonów do papierni. Wszystkie te kroki pozwoliły zmniejszyć nakład pracy poszczególnych gospodarstw. Firma Iggesund podpisała także długie kontrakty indeksowane, które ułatwiają prognozowanie przyszłych dochodów.

Wraz z rozpoczęciem projektu Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) zarekomendował wybrane obszary Kumbrii jako ziemie odpowiednie do upraw energetycznych. W miarę rozwoju projektu okazało się jednocześnie, że uprawy pomagają również zwalczać skutki powodzi i zwiększają bioróżnorodność.

- Kolejną korzyścią płynącą z upraw energetycznych, w naszym przypadku wierzby o krótkiej rotacji (SRC), jest to, że dają dobre plony na mniej żyznej ziemi, a więc nie wymagają wykorzystywania ziem lepiej przystosowanych do produkcji żywności - podkreśla Neil Watkins.

Obok źródła energii potrzebnej do zasilania zakładu, Ulf Löfgren - dyrektor papierni, który zapoczątkował Grow Your Income, wymienia dodatkowe korzyści.

- Kumbria oraz regiony Szkocji, w których działamy, są zdominowane przez rolnictwo. Nasza współpraca z rolnikami w zakresie upraw energetycznych, a także fakt, że spotykamy się z nimi na targach rolniczych oraz na organizowanych przez nas szkoleniach, oznaczają, że mamy teraz o wiele lepiej zdefiniowaną rozpoznawalność w regionie.

- Możemy sobie pogratulować, ponieważ jest to dobry przykład realizacji założenia ONZ nr 17 w zakresie zrównoważonego rozwoju, jakim jest partnerstwo prowadzące do osiągania kolejnych celów zrównoważonego rozwoju. W takim przypadku mówimy o współpracy między ogromnym przemysłem przetwórczym oraz ponad 100 rolnikami, którzy wspólnie zmniejszają emisje z paliw kopalnych - podsumowuje Löfgren.

Firma Iggesund Paperboard sama uprawia ośmiohektarowe pole energetyczne na terenie otaczającym papiernię.

Iggesund
Lokalna społeczność rolnicza zarabia w sumie niemal 1,6 miliona funtów rocznie na sprzedaży biomasy papierni w Workington, mówi Ulf Löfgren, dyrektor zarządzający zakładu. W styczniu 2019 r. projekt otrzymał nagrodę Rushlight Bioenergy Award.

Czytaj więcej: