Na targach K potwierdzono wielką inwestycję arabskich szejków

Na targach K potwierdzono… Światowy przemysł opakowań z tworzyw sztucznych czeka w najbliższym czasie duża próba. Wszystko wskazuje bowiem na to, że na globalnym rynku pojawi się nowy potężny gracz. Chodzi o należącą do arabskich szejków firmę Octal Global Holding. Przymierza się ona do zainwestowania blisko pół miliarda dolarów w zakłady produkcyjne, które zajmą się wytwarzaniem żywicy PET oraz folii APET. Znaną od miesiąca informację potwierdzono oficjalnie podczas, odbywających się w niemieckim Düsseldorfie Międzynarodowych Targów Tworzyw Sztucznych i Kauczuku K 2007.

Inicjatywa arabskich szejków związana jest ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na materiały termoformowane. Wysoko przezroczysta folia APET jest jednym z rodzajów folii PET. Ze względu na stosunkowo prostą technologię jest konkurencyjna pod względem cenowym. Idealnie nadaje się do produkcji artykułów reklamowych, szkolnych i biurowych oraz oczywiście opakowań. Coraz częściej sięga się po nią w celu wykonania opakowań, które mają być transparentne i cechować się wysoką stabilnością oraz nadawać się do pakowania środków konsumpcyjnych.

O powodzeniu APET decyduje fakt, że gwarantuje on wykonanie wygodnego w użyciu opakowania. Wzrost APET, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na surowiec przeznaczony do produkcji opakowań do żywności, jest najwyższy wśród wszystkich materiałów. APET zajmuje też coraz silniejszą pozycję na rynku zimnych napojów. Trafia ponadto na potrzeby opakowań do produktów szybkozbywalnych, czyli zabawek, wszelkiego rodzaju elektroniki, sprzętu kpmputerowego. Co równie istotne jest też idealnym substytutem PVC.

Zamiarem firmy Octal jest dostarczanie wysokiej jakości folii APET do jej światowych partnerów. Koncern będzie wytwarzał APET przy wykorzystaniu kontroli rozmiaru arkusza. Przyniesie to redukcję wydatków poniesionych w związku z termoformowaniem surowca i podniesie wydajność produkcji.

Finalnym produktem całego cyklu produkcyjnego będzie transparentny, polyskujący, wykonywany w ramach krótszych cykli produkcyjnych arkusz APET. Fabryka Octal ma być pierwszą, która wyspecjalizuje się w wyłącznej produkcji tworzywa APET. Gdy tak się stanie, będziemy mieli do czynienia z wielkim nowatorstwem, bo w tej chwili żywice są wykorzystywane głównie do produkcji termoformowanych butelek do napojów.

Jaka jest wielkość inwestycji, której finał planowany jest na wiosnę przyszłego roku?

Łączne zdolności produkcyjne firmy w odniesieniu do APET i żywic PET będą wynosić prawie 400 tys. ton. Na inwestycje w ściśle tajną technologię i linie produkcyjne pójdzie 300 milionów dolarów. Tym samym firma ma opanować jedną piąta całego światowego rynku.

Zdaniem władz koncernu podejmowane decyzje są reakcją na wieloletnie braki surowca, które utrudniały szersze stosowanie APET jako materiału do produkcji opakowań. Fabryka, o której mowa ma stanąć w Zatoce Perskiej, w Omanie.

Czytaj więcej:
Rynek 1102