Najciekawsze produkty wykonane z tworzyw z recyklingu

Najciekawsze produkty wykonane z tworzyw z recyklingu
Stowarzyszenie PlasticsEurope zaprezentowało najciekawsze wyroby wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Konsumenci często nie wiedzą, że kupowane przez nich zaawansowane technicznie produkty zawierają duże ilości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, które mają podobne właściwości mechaniczne jak materiał pierwotny. Europejskie stowarzyszenie organizacji zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych EPRO ufundowało nagrodę za najlepszy produkt z materiałów z recyklingu "Best Recycled Product Award”. Na konkurs wpłynęło ponad 70 zgłoszeń z różnych sektorów z 13 krajów.

Nagroda jest przyznawana za produkty wykonane w co najmniej 50 proc. z tworzyw sztucznych z recyklingu, a jej celem jest promocja takich materiałów w zastosowaniach otwartych, czyli wykorzystywania ich w inny sposób, niż zostały użyte pierwotnie. Nagroda ma też na celu zwiększenie wykorzystania i podnoszenia jakości materiałów pochodzących z recyklingu, co z kolei ma zachęcać do recyklingu tworzyw sztucznych.
W konkursie przyznano trzy nagrody główne.

Pierwsze miejsce powędrowało do firmy Team-Tex z Francji za innowacyjny fotelik samochodowy dla dziecka. Fotelik zawiera dużą ilość recyklowanego polipropylenu i polietylenu o dużej gęstości, a jednocześnie zachowuje optymalne parametry bezpieczeństwa, co potwierdziły testy zderzeniowe.

Drugie miejsce przyznano firmie Pilot z Francji za długopis "Bottle-to-Pen” (B2P), którego obudowę wykonano z materiału pochodzącego z recyklingu butelek. Zazwyczaj do tworzenia obudowy do długopisów stosuje się tworzywo POM. Długopis kształtem przypomina produkt, z którego powstał, w 89 proc. wykonany jest z materiałów przetworzonych, a konkretnie tworzywa PET.

Trzecie miejsce przyznano ex aequo firmie Linpac Packaging za tacki do żywności Rfresh oraz za krzesło The Nobody Chair zaprojektowane przez Komplot w Danii i produkowane w Szwecji przez firmę Wellman International z materiału pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek. Nobody to krzesło, do produkcji, którego zużywa się ok. 100 plastikowych butelek po napojach. W wyniku przetworzenia butelek powstaje tkanina, którą nazwano filcem przemysłowym.

Czytaj więcej: Recykling 422