Największa maszyna pracuje w Polsce

Największa maszyna pracuje w Polsce
Poznański producent opakowań może się pochwalić tym, że w skład jego parku maszynowego wchodzi największa w Europie i jedna z największych na świecie maszyna o nazwie Rapida.

Maszyna Rapida 105 to flagowe osiągnięcie koncernu KBA. Przedsiębiorstwo Koenig & Bauer jest jednym z największych na świecie producentów maszyn drukarskich na świecie. Z powodzeniem działa również w Polsce. Z kolei Graf-Poz to spółka, która specjalizuje się w produkcji różnego typu opakowań kartonowych z tektury litej wykonywanych w technice offsetowej w gramaturach od 65- 750 g/mkw. oraz w druku etykiet w tym również etykiet IML.

Obydwie firmy współpracują ze sobą. Graf-Poz pracuje na maszynach dostarczanych przez KBA. Niedawno podpisały kontrakt na dostawę nowej maszyny KBA 105 6+L ALV2 CX wyposażonej w system do druku non stop. Jej uruchomienie planowane jest na drugą połowę sierpnia.

Rapida 115 firmy KBA

Jednak tym, z czego najbardziej dumny może być Graf-Poz, to fakt posiadania 15-zespołowej Rapidy 105 z wieżą lakierującą i zespołami suszącymi. To największa w Europie maszyna tego typu. Składa się z wieży Corona, wieży lakierującej, dwóch zespołów suszących, siedmiu zespołów drukujących, kolejnej wieży lakierującej, dwóch następnych zespołów suszących i jeszcze jednej wieży lakierującej oraz potrójnie wydłużonego wykładania. Mierzy 30 metrów. Z potrójnym wydłużeniem wykładania jest nawet dłuższa od podobnej, również 15- zespołowej maszyny, będącej w użytkowaniu szwajcarskiej drukarni Model PrimePac. Maszynie w Graf-Poz zabrakło tylko jednego zespołu drukującego, aby być najdłuższą na świecie. możliwości technologiczne produkcji i uszlachetniania in-line tej maszyny drukującej są imponujące. Przy pełnej produkcji przez Rapidę 105 biegnie jednocześnie 40 arkuszy.

15-zespołowa KBA Rapida 105 drukuje zarówno na papierze, jak również na foliach. Poza tymi podłożami drukowymi przetwarza kartony o wysokich gramaturach oraz szerokie spektrum podłoży syntetycznych, jak np. do pakowania słodyczy. Wieża koronująca pracuje antystatycznie, co zapewnia stabilny druk na foliach. Transparentne folie można zadrukowywać w jednym przelocie oraz uszlachetniać najrozmaitszymi lakierami: standardowymi, połyskliwymi, metalicznymi lub też pigmentami iriodin. Na Rapidzie drukowane są przede wszystkim opakowania na trudnych, syntetycznych podłożach. W składane pudełka powstające w Graf-Poz pakowane są wyroby wielu znanych europejskich marek.