Napęd falownika obniży koszty automatyzacji

Napęd falownika obniży koszty…
Napełniacze butelek i worków z elektroniczną regulacją poziomu napełnienia oferują istotne korzyści w porównaniu z maszynami regulowanymi ręcznie, mimo to, do tej pory częściej sterowane są manualnie ze względu właśnie na koszt serwonapędów. W najnowszych maszynach firmy IMSB napęd falownika firmy Eaton zastępuje kosztowny serwosterowany system napełniania, dzięki czemu te nowatorskie maszyny są znacznie tańsze.

IMSB jest obecnie częścią Grupy Aetna, światowego lidera w dziedzinie projektowania i produkcji urządzeń pakujących. Grupa, która specjalizuje się w rozwiązaniach typu „end-of-line” (koniec linii produkcyjnej), posiada siedem oddziałów na całym świecie oraz sześć zakładów produkcyjnych, w tym jeden w Brazylii, gdzie produkowane są urządzenia IMSB. Grupa Aetna jest obecna w ponad 120 krajach co daje możliwość bezpośredniego kontaktu niezależnie od lokalizacji, a także opracowywania rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb, które rzetelnie spełnią wymagania w dobrej cenie.

Firma IMSB specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń, które obejmują urządzenia do płukania, napełniania i zamykania. Oprócz produktów standardowych, oferuje również rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb Klientów z branży spożywczej, farmaceutycznej, opieki domowej i innych.

Automatyzacja w przystępnej cenie

Ze względu na częste zmiany rozmiarów i formatów opakowań, elastyczność staje się coraz bardziej kluczowym wymogiem dla urządzeń produkcyjnych. W przypadku napełniaczy do butelek w linii produkcyjnej typu IMSB oznacza to, że użytkownicy końcowi chcą mieć możliwość szybkiej i wygodnej zmiany poziomu napełnienia w celu jej dostosowania do różnych rozmiarów butelek.

Maszyny z ręczną regulacją pozwalają na takie zmiany, jednak ustawienie nowego poziomu napełnienia może zająć nawet godzinę, co w nowoczesnych, szybkozmiennych procesach technologicznych jest nie do zaakceptowania. Elektroniczna regulacja stanowi rozwiązanie tego problemu, ale do tej pory konieczne było stosowanie kosztownych systemów opartych na serwosilniku, aby uzyskać wymaganą dokładność bez negatywnego wpływu na wydajność maszyny.

Firma IMSB zauważyła, że istnieje duży rynek dla maszyn napełniających z elektroniczną regulacją poziomu, jeśli tylko ich koszty zostaną zbliżone do kosztów maszyn z ręcznym sterowaniem. Wyzwaniem było zatem opracowanie innowacyjnego projektu, który umożliwiłby takie rozwiązanie.

Przejście od serwonapędów do falowników

W strukturze liniowego napełniania wolumetrycznego butelek IMSB, poziom płynu dozowanego do każdej butelki i natężenie przepływu jest kontrolowane przez system zaworów krzywkowych, jak pokazano na zdjęciu. Krzywka musi obracać się do dokładnie określonego położenia w przypadku każdej napełnianej butelki, a następnie powrócić do pozycji spoczynkowej zanim następna butelka dotrze do stacji napełniania. W przeszłości uważano, że jedynym sposobem pozycjonowania krzywki z odpowiednią szybkością i dokładnością przy tego typu wymagających aplikacjach jest użycie serwosilnika i związanego z nim układu napędowego.

Firma IMSB

Firma IMSB specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń, które obejmują urządzenia do płukania, napełniania i zamykania