Niemcy opracowali nowe biotworzywo

Niemcy opracowali nowe biotworzywo
Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer-Instituts für Chemische Technologie ICT w Pfinztalu opracowali nowy typ biotworzywa.

Jak poinformowali niemieccy badacze, nowe biotworzywo przeznaczone jest przede wszystkim do produkcji zabawek, a także niektórych akcesoriów biurowych, np. długopisów. Jest trwałe, odporne na wodę, nie posiada w swoim składzie trujących zmiękczaczy i metali ciężkich, które mogą być niebezpieczne dla młodych użytkowników. Zaletą biotworzywa o nazwie Arboform jest przede wszystkim to, że - składając się w całości z surowca odnawialnego - jest niezależne od rynku ropy naftowej, a przy tym przyjazne dla środowiska naturalnego.

Emilia Regina Inone-Kauffmann z ICT wyjaśnia, że przemysł celulozowy rozdziela drewno na trzy części składowe: ligninę, celulozę oraz hemicelulozę. Lignina - jako substancja odpadowa - nie jest jednak wykorzystywana do produkcji papieru. Naukowcy z ICT mieszają ligninę z cienkimi naturalnymi włóknami z drewna, konopi lub lnu oraz z dodatkami naturalnymi takimi jak wosk. W ten sposób powstaje granulat, który można stopić, a następnie wtłoczyć do formy, nadając tworzywu sztucznemu odpowiedni kształt.

Na rynku dostępne są już części samochodowe wykonane z biotworzywa. Do tej pory jednak materiał ten nie nadawał się do produkcji zabawek, gdyż w celu oddzielenia ligniny od włókien celulozowych wykorzystywano substancje zawierające siarkę. Siarka natomiast cechuje się m.in. niezbyt przyjemnym zapachem, produkty ją zawierające nie mogą być więc używane przez dzieci.

Naukowcy z Instytutu Frauenhofera zredukowali w nowym biotworzywie ok. 90 proc. zawartości siarki. Lignina nie zawierająca siarki zazwyczaj jednak rozpuszcza się pod wpływem wody, co nie jest korzystne w przypadku zabawek, które – często wkładane przez dzieci do ust lub zostawiane na deszczu w ogrodzie – nie mogą tak po prostu się rozpuścić. Za pomocą specjalnych dodatków naukowcom udało się jednak zmodyfikować Arboform, żeby był on odporny na działanie wody czy śliny. Inone-Kauffmann podkreśla również, że wynaleziony ekologiczny plastik można powtórnie przetworzyć – badaczom udało się dokonać tego aż dziesięć razy.

Czytaj więcej: Biotworzywa 87