Niemieckie wtryskarki bliskie rekordu sprzedaży

Niemieckie wtryskarki bliskie rekordu sprzedaży
Niemieccy producenci maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy nie mają powodów do narzekań. Jak podała niemiecka organizacja branżowa VDMA, sprzedaż w tym sektorze w ubiegłym roku spadła zaledwie o 1 proc. w stosunku do 2012 roku i była tylko nieznacznie niższa od dotychczasowego rekordu wynoszącego 6,5 mld euro.

- Osiągnięty rezultat jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, powiedział Ulrich Reifenhäuser z VDMA. - Już podczas targów K 2013 przewidywaliśmy, że sprzedaż będzie marginalnie niższa niż w roku 2012.

Jak zauważa Thorsten Kühmann, dyrektor zarządzający VDMA, biorąc pod uwagę cały rok, ilość zamówień dokładnie odpowiadała wynikowi z poprzedniego roku, przy czym zauważalna była tendencja wzrostowa. Kühmann zwraca uwagę na poprawę na krajowym rynku oraz dobrą sytuację pod względem liczby zamówień zagranicznych, zwłaszcza na znaczny wzrost liczby zamówień z krajów strefy euro.

Wzrost eksportu dobrze ilustrują liczby - do listopada 2013 roku liczba zamówień zagranicznych wzrosła o 4,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku, zbliżając wartość sprzedaży poza Niemcy do rekordowej sumy 4,6 mld euro. Ponownie więc sprzedaż na rynki zagraniczne przekroczyła poziom 70 proc. całkowitej sprzedaży niemieckich maszyn.

- Nasze główne rynki ponownie okazały się silne - widoczne było odbicie w Chinach oraz ponadprzeciętny wzrost gospodarki amerykańskiej - mówi Reifenhäuser. - Najważniejsze rynki Azji Południowej - Indie, Indonezja i Tajlandia - przeżywają obecnie okres stagnacji. W obrębie UE nastąpił wzrost eksportu na rynek włoski, hiszpański i portugalski.

Badanie trendów rynkowych przeprowadzane co pół roku wśród członków stowarzyszenia pokazuje dużą dozę optymizmu na początku 2014 roku. Zapotrzebowanie na maszyny zaczęło wzrastać w drugiej połowie 2013 roku, w bieżącym półroczu zaś bardzo obiecująco prezentuje się poziom zamówień z Europy i Ameryki Północnej, spodziewane jest także odbicie w Ameryce Południowej. Widoczny jest także wzrost poziomu zaufania na niemieckim rynku. Zastrzeżenia budzi jedynie sytuacja na rynku azjatyckim, za wyjątkiem Chin. Na podstawie analizy trendów przedstawiciele VDMA spodziewają się w tym roku wzrostu sprzedaży o 6 proc., do poziomu 6,9 mld euro.