Nowa emisja akcji w toruńskiej Elanie

Akcjonariusze toruńskiej Elany zdecydowali o emisji 10 mln akcji serii B. Pieniądze uzyskane w ten sposób pójdą na zmniejszenie zadłużenia spółki i pozwolą na nowe inwestycje.

Wszystkie akcje trafiły do Zakładów Chemicznych i Tworzyw Sztucznych Boryszew, które przed nową emisją miały już większościowy pakiet udziałów w Elanie. - Zaoferowanie akcji spółce dominującej było najbardziej sprawną i realną drogą do podwyższenia kapitału - twierdzi Marek Mroczkowski, prezes zarządu Elany.

40 mln zł, które uzyskano, przeznaczono na częściową spłatę kredytów bankowych Elany. Teraz ich poziom spadł poniżej 90 mln zł.

Resztę pieniędzy Elana zainwestuje w linie do produkcji włóknin poliestrowych, modernizację elektrociepłowni oraz budowę ciepłociągu łączącego firmę z Rubinkowem i Skarpą.

Obecnie Elana ma jednego akcjonariusza: należący do Romana Karkosika Boryszew, który ma 100 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

W ubiegłym roku Elana osiągnęła rekordową w 40-letniej historii sprzedaż ponad 71 tys. ton włókien poliestrowych i ponad 65 tys. ton polimeru butelkowego.

Firma zatrudnia około 2,1 tys. pracowników.

źródło: gazeta.pl

Czytaj więcej: Giełda 132

brak
 

BORYGO, kleje, chemia, drzwi, opakowania EPS i EPP, opakowania PE, łubianki, wiadra

Polska