Nowa fabryka PET w Europie

Nowa fabryka PET w Europie
Koncern JBF Industries z Indii otwiera w Europie wielką fabrykę tworzywa PET.

Zakład zostanie ulokowany w belgijskiej miejscowości Geel. Miasto to znane jest m.in. z faktu działania w nim wielkich instalacji koncernu BP, w których produkowany jest surowiec PTA, czyli najważniejsza składowa, z której później powstaje PET. Projekt JBF wystartuje w 2014 r.

Koncern z siedzibą w Bombaju planuje wytwarzać w Europie wysokiej jakości tworzywo do produkcji butelek i innych zastosowań opakowaniowych. Zdolności produkcyjne instalacji przewidziane zostały na 432 tys. ton rocznie. Fabryka zaadoptuje w swej działalności innowacyjny system produkcji granulatu o nazwie MTR, czyli topienia żywicy, która zastępuje standardową technologię SSP, czyli polikondensacji. Twórcą obydwu procesów produkcyjnych jest niemieckie przedsiębiorstwo Uhde Inventa-Fischer. Ponadto Hindusi korzystać będą z instalacji recyklingowych o mocach produkcyjnych 54 tys. ton, dzięki czemu możliwe będzie zastąpienie nawet jednej czwartej surowca PTA materiałami pochodzącymi z recyklingu.

W tej chwili JBF posiada już zakład produkcji PET o wydajności 400 tys. ton rocznie, który znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma specjalizuje się też w produkcji folii BOPET, a za rok ruszy z produkcją folii poliestrowej.