Nowa folia Innovia Films

Nowa folia Innovia Films
Koncern Innovia Films wprowadza na rynek nową wysokobarierową folię NatureFlex.

Innovia Films zademonstrowała kilka dni temu podczas Europejskiej Konferencji Biotworzyw w Berlinie nową generację kompostowalnych folii NatureFlex.

Nowa odmiana tej folii charakteryzuje się nie tylko biodegradowalnością i kompostowalnością, ale również barierowością wobec wilgoci na poziomie zbliżonym do tej przynoszonej przez koekstrudowane folie polipropylenowe (OPP). Oznacza to, że spośród wszystkich biopolimerów dostępnych na rynku, właśnie ta folia - dzięki zastosowanej unikatowej technologii powlekania - posiada najwyższą barierowość.

NatureFlex NK to przezroczysta folia opakowaniowa ogólnego stosowania np. do pakowania artykułów suchych. Idealnie nadaje się również do laminowania z innymi biofoliami. Produkowana jest w kilku grubościach: 20, 23, 30 i 45 mikronów i może być stosowana na różnych liniach pakujących - pionowych, poziomych, owijających i do opakowań skrętnych.

Główne cechy folii NatureFlex NK, to m.in. fakt, że spełnia ona wymagania europejskich (EN13432) i amerykańskich (ASTM D6400) norm dotyczących kompostowalności, jest produkowana jest w oparciu o surowce odnawialne, stanowi doskonałą barierę wobec wilgoci i tlenu oraz jest obustronnie zgrzewalna. Ponadto nowość w portfolio brytyjskiego koncernu Innovia Films posiada też bardzo wysoką przezroczystość i połysk oraz jest podatna na zadruk.

Nowość Innovia Films

Warto wiedzieć, że do tej pory kompostowalne materiały opakowaniowe stosowane były tylko tam gdzie zaletą była ich naturalna przepuszczalność. Technicznie, wykluczała je ona z wielu obszarów zastosowań przemysłowych wymagających wysokiej barierowości. Teraz jednak, dzięki folii NatureFlex NK możliwe jest wejście na tak duże rynki jak rynek artykułów suszonych i przekąsek. Ponadto, folia ta może być łączona z innymi, kompatybilnymi biomateriałami, takimi jak skrobie termoplastyczne czy kopoliestry, dostarczając dalszych rozwiązań w dziedzinie giętkich opakowań typu "bio".

Pierwsze folie NatureFlex (grupy NP i NE) wprowadzono na rynek w styczniu 2003 r. ogłaszając je największym od 40 lat osiągnięciem w dziedzinie folii celulozowych.

W 2006 r. udostępnione zostały dwie nowe grupy: NVS, czyli folia półprzepuszczalna do opakowań przechowywanych w warunkach chłodniczych, do stosowania na liniach poziomych oraz NM - folia metalizowana przeznaczona głównie do opakowań skrętnych. W ubiegłym roku natomiast wprowadzono na rynek folie typu NVL i NVLW. Są to przezroczyste i białe folie przeznaczone do produkcji etykiet) - tłumaczą przedstawiciele koncernu Innovia Films.

W tym roku podczas największych w Europie targów opakowaniowych Interpack 2008 Innovia Films zaprezentowała nowy rodzaj folii NaturFlex - folię o symbolu NVR. Została ona opracowana specjalnie w celu podwyższenia podatności na zadruk i obróbkę, a charakteryzuje ją średni stopień barierowości wobec wilgoci i obustronna termozgrzewalność. Główne zastosowania folii NVR to opakowania do artykułów piekarniczych, słodyczy, makaronów, roślin strączkowych i ryżu.

Koncern Innovia Films Ltd jest jednym z głównych producentów dwuosiowo orientowanych folii polipropelynowych (BOPP) i celulozowych. Jego zakłady zlokalizowane są w Wielkiej Brytanii, USA, Belgii i Australii.

Czytaj więcej: Folia 292 Nowości 239