Nowa metoda produkcji etykiet tworzywowych

Nowa metoda produkcji etykiet tworzywowych
Firma PE Labellers opracowała nowoczesną technologię aplikowania etykiet na opakowania.

To pierwsze na świecie zastosowanie technologii dekoracji opakowań z wykorzystaniem etykiet OPP z tworzyw sztucznych i to bez udziału klejów topliwych. Nawijane na rolkę etykiety tworzywowe zostały tu potraktowane niczym etykiety samoprzylepne. Nowy rodzaj etykiet może być aplikowany jedynie przez specjalne maszyny typu Roll – Adhesleeve. Są one dostarczane również przez firmę PE Labellers.

Taka nowoczesna aplikacja jest możliwa dzięki opracowaniu projektu nowoczesnych stacji pracujących z całkowitym pominięciem klejów. Brak jest w tym projekcie klasycznego topielnika na tzw. hot melt, czyli procesu klejenia na gorąco. Dzięki tej metodzie udało się rozwiązać dwa częste problemy występujące w trakcie pracy na tradycyjnych maszynach, które stosowały proces klejenia na gorąco.

Oto bowiem w tradycyjnych maszynach, nanosząc pomocą wałków klejowych klej na obydwie krawędzie etykiet z tworzyw sztucznych, ma się zwykle do czynienia z drobinami kleju topliwego, osadzającego się na próżniowych lub chwytakowych cylindrach nośnych etykiet. Występowanie dokuczliwych oparów hot melt w trakcie produkcji wymusza zaś konieczność częstego zatrzymania i oczyszczania cylindrów. Tworząca się w obrębie kleju, w trakcie pracy tradycyjnej maszyny, mieszanina kleju i drobin etykiet nierzadko wymusza zatrzymanie i okresowe czyszczenie wkładek nośnych etykiet w czasie zmiany produkcyjnej. Oleiste opary kleju topliwego, pojawiające się w efekcie ogrzewania klejów do 150 st. C, zapychają otwory cylindrów nośnych etykiet. To z kolei wymusza częstsze przeglądy niezależnie od typu i producenta maszyny. Tymczasem w maszynach z Roll – Adhesleeve problem ten znika.

Ponadto każda klasyczna maszyna wykorzystuje zawsze tę samą metodę cięcia etykiet tworzywowych. Cięcie takie następuje w niej dzięki wzajemnej współpracy ostrza tnącego i jednego bądź dwóch ostrzy statycznych. Trudności w obrębie nastawy i regulacji ostrzy na maszynach klasycznych – niekiedy regulacja po wymianie ostrzy dochodzi do czterech godzin – są znane, tak samo jak znane są problemy związane z niedostatecznym cięciem etykiety w klasycznej metodzie. W maszynach z serii Roll – Adhesleeve także i ten problem nie występuje.

Opisywana metoda ma być najtańszym i najbardziej prośrodowiskowym sposobem dekoracji związanej z etykietami tworzywowymi OPP z roli. Wykorzystywana jest tu etykieta tworzywowa, na której wcześniej naniesiono w odpowiednich odstępach paski specjalnego kleju. Technologia pozwala na zastosowanie najcieńszych etykiet, dochodzących nawet do 22 mikronów.

Atutem niezbędnych przy jej stosowaniu maszyn jest także sposobność ich wykorzystania do dwóch sposobów dekoracji opakowań. Po pierwsze chodzi tu o możliwość dekoracji tworzywową etykietą dookólną. Efekt końcowy jest tu taki jak z wykorzystaniem kleju topliwego. Po drugie, chodzi zaś o aplikację etykiety i obkurczenia jej w tunelu. Zachodzi więc efekt sleeve i to z możliwością obkurczania aż do 15 proc. Zabieg taki jest możliwy bez zastosowania kosztownego rękawa wykonanego z polichlorku winylu. Za jego powodzenie odpowiada etykieta tworzywowa z roli z naniesionym uprzednio specjalnym klejem.

Dzięki technologii Roll – Adhesleeve, maszyna która najpierw dekorowała butelkę dookólną etykietą tworzywową, staje się urządzeniem nanoszącym etykiety obkurczane, jak tradycyjny rękaw. Tym samym w grę wchodzą wymierne oszczędności materiałowe. Nowy typ etykiet ma być tańszy od tradycyjnego sleeva nawet o 40 proc.

W Polsce przedstawicielem PE Labellers jest spółka Ultrapak.


brak
 

Firma jest przedstawicielem maszyn znajdujących wykorzystanie m.in w przemyśle chemicznym i opakowaniowym.

Polska