Nowa technologia czyszczenia maszyn pakujących na interpack 2008

Nowa technologia czyszczenia…
Od czwartku w niemieckim Düsseldorfie trwają największe w tym roku targi opakowaniowe na świecie. Dla 2,7 tys. firm i setek tysięcy gości to doskonała okazja by pokazać i zobaczyć najnowsze osiągnięciami oferowane przez przemysł opakowaniowy. W halach wystawienniczych nie brakuje innowacyjnych opakowań, pokazów działania całych linii technologicznych, a także najnowszych maszyn. W targach interpack 2008 uczestniczy nas serwis Plastech.pl.

Z całą gamą nowych urządzeń przeznaczonych do sektora opakowaniowego i wprowadzanych obecnie na rynek przybyła do Düsseldorfu austriacka firma Multivac. - Każdego roku na całym świecie w blisko 100 krajach uruchamiamy ponad tysiąc przemysłowych maszyn pakujących rolowych oraz tzw. traysealerów. Instalujemy też średnio blisko trzy tysiące maszyn komorowych - w taki sposób o potencjale firmy w rozmowie z naszym serwisem mówi Harald Teutenberg, zajmujący się kontaktem z mediami w spółce Multivac.

Na swoim stoisku na interpack koncern prezentuje m.in. kompletne linie produktów spożywczych z systemem kontroli jakości, znakowaniem wagi i ceny. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak maszyny głębokotłoczące nowej generacji. Ich cechą charakterystyczną jest nowoczesna higieniczna konstrukcja. Najmocniej firma promuje urządzenie z wysoce wydajnej serii R 535.

Pakowarka R535 firmy Multivac

Jest to maszyna o wysokiej wydajności przeznaczona do pakowania produktów spożywczych oraz sterylnych wyrobów medycznych. Zapewnia najwyższy poziom estetyki i higieny. - Może być w całości czyszczona na mokro i to nawet wewnątrz. Duża liczba nowości technicznych zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo całego procesu technologicznego. Maszynę wprowadzamy na rynki od początku tego roku i te targi to praktycznie pierwsza duża impreza, na której może być ona zaprezentowana. Niejako jest to światowa premiera tego urządzenia - przyznaje Harald Teutenberg.

To co przesądza o wysokiej jakości związanej z higieną jest fakt, że maszyna może być czyszczona na mokro i to wewnątrz. To istotne udoskonalenie, które dla tego typu urządzeń wprowadził Multivac.

Maszyna wyposażona jest w tzw. system CIP (ang. "Clean in Place"). Pozwala on na automatyczne samoczyszczenie się. Dzieje się tak za sprawą rozbudowanego systemu rur, znajdujących się wewnątrz maszyny. Na zewnątrz zaś czyszczenie odbywa się przy pomocy ręcznej dyszy. Znormalizowany, protokołowany proces zapewnia zachowanie wymaganych cyklów czyszczenia oraz właściwą proporcję przy mieszaniu dodatków czyszczących. Jest to absolutna nowość niespotykana nigdy wcześniej przy tego rodzaju maszynach głębokotłoczących. Dodatkowo system CIP zapewnia niezwykle precyzyjne czyszczenie i to przy znacznie mniejszej pracochłonności i mniejszym nakładzie czasowym.

O jakości pakowarki przesądza też fakt wysokiej wydajności z jaką pracuje. R535 umożliwia bowiem pakowanie do 600 opakowań na minutę. Długość obciągania dochodzi do 1300 mm. Obydwa te parametry sprawiają, że nowość Multivac to ścisła czołówka jeśli chodzi o wydajność pakowarek.

Pakowarka R535 firmy Multivac

Szczytowe osiągi uzyskuje również zoptymalizowany, modułowy mechanizm podnoszenia, który gwarantuje trwałość eksploatacyjną w warunkach maksymalnych i granicznych obciążeń, np. przy dużych narzędziach lub trudnych kształtach opakowań.

- Ciekawym osiągnięciem jest tez fakt, że nasza maszyna jest wyposażona w specjalnie zaprojektowany system sterowania IPC. Posiada on liczne, nowe funkcje, np. moduł wysokiej wydajności do rejestracji danych eksploatacyjnych, który umożliwia też edycję rejestrowanych stanów pracy i przyczyn przestojów. Istnieje możliwość wymiany poprzez sieć Ethernet rejestrowanych danych między poszczególnymi komponentami urządzenia do pakowania i centralną bazą danych - dodaje Harald Teutenberg.

Targi interpack potrwają do końca kwietnia. W najbliższych kilkunastu dniach na stronach naszego serwisu będą pojawiać się informacje targowe, relacje zdjęciowe, opisy nowości pokazywanych w Düsseldorfie, a także wiadomości związane z tym, co w trakcie targów prezentują w Niemczech polskie firmy.

Czytaj więcej: Nowości 258 Maszyny 510