Nowa technologia produkcji kauczuku

Nowa technologia produkcji… Koncern Lanxess rozpoczyna wdrażanie nowej technologii produkcji kauczuku.

Największy na świecie producent kauczuku poinformował o rozpoczęciu stosowania technologii Keltan ACE w celu umożliwienia produkcji zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W porównaniu z tradycyjnymi technologiami, metoda ta polega na wykorzystaniu katalizatora ACE oraz zmniejsza zużycie energii w procesie produkcji i nie wymaga ekstrakcji katalizatora ze względu na jego wysoką wydajność. Ponadto proces umożliwia produkcję nowych rodzajów kauczuku EPDM, takich jak EPDM w ropie oraz specjalny kauczuk EPDM o wysokiej masie cząsteczkowej. Nowy zakład będzie w sumie produkował dziesięć rodzajów wysokiej jakości kauczuku EPDM dostosowanych do potrzeb azjatyckich klientów.

Metoda będzie wykorzystywana w powstającym zakładzie w Chinach. Obecnie Lanxess posiada już kilka zakładów produkcyjnych elastomeru EPDM. Są one zlokalizowane w Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Ich zdolności produkcyjne wynoszą 320 tys. ton rocznie. Już teraz wiadomo, że w 2013 r. koncern planuje przekształcić 50 proc. całkowitej zdolności produkcyjnej zakładu w Holandii na produkcję z wykorzystaniem technologii Keltan ACE.

Elastomer EPDM stosowany jest przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji uszczelek do drzwi oraz wycieraczek. Szacunki mówią, że do produkcji jednego samochodu wykorzystuje się 7 kg elastomeru EPDM. Produkt ten jest również stosowany w modyfikacji tworzyw sztucznych, a także do produkcji kabli i drutów oraz w przemyśle budowlanym i branży dodatków uszlachetniających do olejów. Jego właściwości to niska gęstość, odporność na ciepło, utlenianie, działanie innych substancji chemicznych oraz warunki pogodowe. Związek posiada również dobre właściwości izolacyjne.

Od końca zeszłego roku Lanxess na skale przemysłową produkuje elastomer EPDM z etylenu pochodzenia organicznego i sprzedaje go pod nazwą Keltan Eco.

Czytaj więcej:
brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska