Nowatorska paleta p19 z odpadów opakowaniowych

Nowatorska paleta p19 z odpadów opakowaniowych
Firma Becker stworzyła i wprowadza na rynek nowatorską paletę p19, wykonaną z polietylenowych odpadów opakowaniowych.

Jak powszechnie wiadomo od dawna dobrze znane są problemy dotyczące użytkowania palet EUR. Do głównych mankamentów zalicza się drzazgi i wystające gwoździe, a także uszkodzone płozy zagrażające bezpieczeństwu pracy w magazynach wysokiego składowania

Mimo tych wad palety drewniane są używane powszechnie ze względu na znacznie korzystniejszą relację ich ceny do trwałości w porównaniu z podobnymi wskaźnikami kosztów eksploatacji dla palet tworzywowych. Wyzwaniem dla producentów palet tworzywowych było więc takie obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie trwałości palet, żeby koszty ich eksploatacji osiągnęły poziom wyznaczony przez palety EUR. I tak właśnie zrobiła firma Becker., zajmująca się recyklingiem opakowaniowych odpadów z tworzyw sztucznych. Stworzyła i opatentowała wytworzoną z odpadów opakowaniowych paletę transportową o nazwie p19.

Paleta p19 firmy Becker


Firma uzyskała nawet opinię naukowców Politechniki Krakowskiej na temat swojego produktu. Stwierdzili oni, że p19 jest pierwszą na rynku paletą z tworzyw sztucznych bez płóz, która nadaje się na regały wysokiego składowania - ma samonośny, skrzynkowy, zamknięty blat o grubości 5 cm, zbrojony prętami stalowymi fi 10 mm, który przenosi obciążenia do 1200 kg na regałach wysokiego składowania. Polietylen, z którego wykonana jest paleta, ma dużą odporność na uderzenia i starzenie, jest chemoodporny i dziesięciokrotnie bardziej wytrzymały na deszcz, słońce i mróz niż drewno. Najbardziej istotną innowacją zwiększającą trwałość palet p19 jest brak płóz, które w paletach EUR i w tradycyjnych paletach tworzywowych są uszkadzane przez paleciaki, co jest najczęstszym powodem do wycofania ich z obrotu.

Paleta p19 waży 20 kg, czyli mniej niż paleta drewniana, co ma znaczenie przy układaniu i w transporcie pustych palet, a brak płóz ułatwia operacje paleciakiem i wózkiem widłowym. Posiada atest higieniczny do stosowania w przemyśle spożywczym i jest łatwa do umycia dzięki konstrukcji zamkniętego blatu, który zakrywa żebra.

Gumowe paski na górnej powierzchni palety zabezpieczają ładunek przed przesunięciem, a ukosowane krawędzie płyty górnej ułatwiają pracę wózka widłowego i chronią paletę przed uszkodzeniem. Palety są oznaczone RFID – radiowymi identyfikatorami ułatwiającymi administrację i magazynowanie.

Warto też wiedzieć, że do wyprodukowania ośmiu palet drewnianych trzeba ściąć jedno drzewo. Paleta tworzywowa p19, produkowana z odpadów opakowań jednorazowych, jest co najmniej ośmiokrotnie bardziej trwała niż paleta drewniana co oznacza, że wprowadzenie do obrotu jednej palety p19 ratuje życie jednemu drzewu i równocześnie zmniejsza ilość odpadów opakowaniowych. Palety p19 uszkodzone w obrocie są mielone do powtórnego przetworzenia.