Nowe dozowniki Piovana

Nowe dozowniki Piovana
Firma Piovan wprowadza na rynek nową serię dozowników grawimetrycznych z serii MDW.

Nowe dozowniki włoskiego Piovana umożliwiają dozowanie do ośmiu różnych komponentów oraz sprawny dobór odpowiedniej wielkości stacji dozujących oraz sposobów dozowania. Dozowniki z tej serii mogą współpracować zarówno z wtryskarkami jak i wytłaczarkami i osiągają wydajność od 200 do 1800 kg na godzinę.

Cechą charakterystyczną dozowników jest uniwersalność ich zastosowań. Stacje dozujące - w minimalnej wersji są ich dwie w maksymalnej osiem - wyróżniają się modułową budową. Dozowanie odbywa się za pomocą zasuw lub ślimaków. Poszczególne stacje mogą być instalowane w różnym czasie i w zależności od potrzeb produkcyjnych.

Za jakość mieszania składników odpowiada m.in. nowy rodzaj specjalnie skonstruowanego miksera z okrągłą komora mieszającą. Dokładnie miesza on składniki i nie pozwala przy tym na zastój jednych i zbyt swobodny przepływ innych komponentów. Mikser wykonany jest ze stali szlachetnej o wykończonej powierzchni bez jakichkolwiek spoin. Jest to o tyle istotne, gdyż rozwiązanie to zapobiega elektryzowaniu się granulatu i jego zabrudzeniom.

Dozowniki Piovan

Zaletą urządzenia jest duża precyzja i powtarzalność dozowania każdej porcji. Odpowiada za to mocny i szybki program sterujący, który gwarantuje dokładność dozowania na poziomie +/- 0,3 proc. Sterowanie utrzymuje automatycznie stałą zadaną wartość dozowania i w sposób ciągły reguluje ją w przypadkach rozbieżności. Ponadto zamontowane pod odpowiednim kątem leje opróżniające poszczególne stacje powodują w miarę swobodny spadek granulatu i umożliwiają operatorowi wymianę materiału.

Jak tłumaczą przedstawiciele Piovana, zawory dozujące sprawiają, że dozowanie odbywa się z dokładnością do 0,5 proc. przez zasuwy dozujące. Dzieje się tak, gdyż zmieniona budowa podzespołów dozujących przynosi doskonałe rezultaty pracy dozowników i to bez ryzyka zaczopowania lub zanieczyszczenia granulatu za sprawą specjalnego połączenia leja dozującego z zasuwami dozującymi.

Należy też dodać, że jakość dozowania w nowych dozownikach Piovana jest niezależna od rodzaju materiału. Ważony granulat podawany z leja dozującego do miksera kontrolowany jest przez odpowiednie mikrocele, które nie wchodzą w kontakt z materiałem. Lej dozujący wyposażony jest w wzierniki kontroli poziomu materiału. Leje mogą też posiadać antystatyczne czujniki poziomu, które sygnalizują niedobór materiału i aktywują w razie potrzeby odpowiednie funkcje np. zarządzanie przemiałem.

Warto też wiedzieć, że dozowniki serii MDW dysponują mocnym sterowaniem mikroprocesorowym o dużej prędkości. Wyświetlacz pozwala na kontrolę statusu pracy urządzenia, porównywanie zadanych wartości procentowych z wartościami rzeczywistymi oraz na kontrolę produkcji w czasie rzeczywistym. Sterowanie umożliwia aktywację specjalnego programu optymalizującego zarządzanie przemiałem, który koryguje funkcje dozownika w zależności od obecności lub niedoboru tego składnika.