Nowe elementy do odwróconej osmozy w ofercie Lanxess

Nowe elementy do odwróconej osmozy w ofercie Lanxess
Lanxess zaprezentował nowatorskie elementy do odwróconej osmozy (RO). Cechą charakterystyczną produktów należących do linii Lewabrane jest ich zwiększona efektywność.

Początkowo zaprezentowane zostaną dwa nowe produkty: Lewabrane B400 LE ASD oraz Lewabrane B400 FR ASD. Elementy te są przystosowane do pracy w wodzie słonawej i odznaczają się standardowymi wymiarami (długość: 40 cali, średnica: 8 cali) oraz bardzo niskim zużyciem energii.

- Udało nam się w bardzo krótkim czasie opracować gotowy produkt w postaci nowatorskiego tzw. feed spacera stosowanego w elemencie membranowym - mówi dr Carsten Schellenberg z firmy Lanxess. - Produkt ten optymalizuje przepływy w elemencie RO, a tym samym ogranicza zużycie energii. W połączeniu z naszą sprawdzoną membraną do odwróconej osmozy marki Lewabrane uzyskujemy produkty o wysokich parametrach odpowiednie do szeregu rozmaitych zastosowań.

Nowe produkty z linii Lewabrane zostały opracowane w ramach projektu kooperatywy badawczej z udziałem Lanxess oraz partnerów regionalnych i międzynarodowych. Siatki dystansowe, stanowiące część elementu membranowego, spełniają kilka funkcji: rozdzielają powierzchnie membran, umożliwiając szybki przepływ wody, stanowią element wspierający membranę w trakcie procesu i zapewniają turbulentny przepływ wody. Choć przepływ turbulentny sprzyja niskiej koncentracji soli na powierzchni membrany i ogranicza stopień polaryzacji stężeniowej, wywołuje również zwiększony spadek ciśnienia w porównaniu, na przykład, z przepływem laminarnym. Dlatego optymalny kształt feed spacera ma krytyczne znaczenie dla właściwości elementów RO. W tym nowatorskim rozwiązaniu stosuje się włókna o zróżnicowanej grubości. Nazwa nowej rodziny produktów pochodzi właśnie od zmiennego układu włókien.

Symulacje za pomocą obliczeniowej dynamiki płynów już wcześniej wykazały, że elementy RO wyposażone w feed spacery ASD faktycznie są w stanie poprawić parametry przepływu. Obliczenia te zostały potwierdzone w późniejszych testach prototypów wykonanych w ramach projektu. Prototypy charakteryzowały się znacząco niższym spadkiem ciśnienia niż produkty standardowe oraz produkty konkurencyjne. Ograniczona została ponadto tendencja do pojawiania się skalingu.

- W przypadku nowych elementów oczekujemy zmniejszenia zużycia energii i wydłużenia czasu pracy - komentuje Schellenberg.

Lanxess oferuje swoim klientom szeroką gamę produktów oraz bogate doświadczenie w dwóch ważnych dziedzinach uzdatniania wód: technologii membranowej oraz wymianie jonowej. Żywice jonowymienne należące do szerokiej palety produktów Lewatit od ponad 75 lat kojarzą się z wysoką wydajnością i jakością.

Opatentowane oprogramowanie LewaPlus koncernu Lanxess nie tylko oferuje wsparcie w procesie projektowania odwróconej osmozy, wymiany jonowej i połączonych systemów uzdatniania wody, lecz także zapewnia szczegółowe i rzetelne szacunki kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

- Wiedza i doświadczenie, jakie koncern Lanxess zdobył w zakresie gamy produktów Lewabrane i Lewatit, jak również wiedza technologiczna i praktyczna w dziedzinie technologii membranowej i wymiany jonowej nieustannie znajdują odzwierciedlenie w naszym oprogramowaniu LewaPlus - dodaje Schellenberg.

Czytaj więcej: Polimery 100

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A