Nowe elementy do odwróconej osmozy w ofercie Lanxess

Nowe elementy do odwróconej… Lanxess zaprezentował nowatorskie elementy do odwróconej osmozy (RO). Cechą charakterystyczną produktów należących do linii Lewabrane jest ich zwiększona efektywność.

Początkowo zaprezentowane zostaną dwa nowe produkty: Lewabrane B400 LE ASD oraz Lewabrane B400 FR ASD. Elementy te są przystosowane do pracy w wodzie słonawej i odznaczają się standardowymi wymiarami (długość: 40 cali, średnica: 8 cali) oraz bardzo niskim zużyciem energii.

- Udało nam się w bardzo krótkim czasie opracować gotowy produkt w postaci nowatorskiego tzw. feed spacera stosowanego w elemencie membranowym - mówi dr Carsten Schellenberg z firmy Lanxess. - Produkt ten optymalizuje przepływy w elemencie RO, a tym samym ogranicza zużycie energii. W połączeniu z naszą sprawdzoną membraną do odwróconej osmozy marki Lewabrane uzyskujemy produkty o wysokich parametrach odpowiednie do szeregu rozmaitych zastosowań.

Nowe produkty z linii Lewabrane zostały opracowane w ramach projektu kooperatywy badawczej z udziałem Lanxess oraz partnerów regionalnych i międzynarodowych. Siatki dystansowe, stanowiące część elementu membranowego, spełniają kilka funkcji: rozdzielają powierzchnie membran, umożliwiając szybki przepływ wody, stanowią element wspierający membranę w trakcie procesu i zapewniają turbulentny przepływ wody. Choć przepływ turbulentny sprzyja niskiej koncentracji soli na powierzchni membrany i ogranicza stopień polaryzacji stężeniowej, wywołuje również zwiększony spadek ciśnienia w porównaniu, na przykład, z przepływem laminarnym. Dlatego optymalny kształt feed spacera ma krytyczne znaczenie dla właściwości elementów RO. W tym nowatorskim rozwiązaniu stosuje się włókna o zróżnicowanej grubości. Nazwa nowej rodziny produktów pochodzi właśnie od zmiennego układu włókien.

Symulacje za pomocą obliczeniowej dynamiki płynów już wcześniej wykazały, że elementy RO wyposażone w feed spacery ASD faktycznie są w stanie poprawić parametry przepływu. Obliczenia te zostały potwierdzone w późniejszych testach prototypów wykonanych w ramach projektu. Prototypy charakteryzowały się znacząco niższym spadkiem ciśnienia niż produkty standardowe oraz produkty konkurencyjne. Ograniczona została ponadto tendencja do pojawiania się skalingu.

- W przypadku nowych elementów oczekujemy zmniejszenia zużycia energii i wydłużenia czasu pracy - komentuje Schellenberg.

Lanxess oferuje swoim klientom szeroką gamę produktów oraz bogate doświadczenie w dwóch ważnych dziedzinach uzdatniania wód: technologii membranowej oraz wymianie jonowej. Żywice jonowymienne należące do szerokiej palety produktów Lewatit od ponad 75 lat kojarzą się z wysoką wydajnością i jakością.

Opatentowane oprogramowanie LewaPlus koncernu Lanxess nie tylko oferuje wsparcie w procesie projektowania odwróconej osmozy, wymiany jonowej i połączonych systemów uzdatniania wody, lecz także zapewnia szczegółowe i rzetelne szacunki kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

- Wiedza i doświadczenie, jakie koncern Lanxess zdobył w zakresie gamy produktów Lewabrane i Lewatit, jak również wiedza technologiczna i praktyczna w dziedzinie technologii membranowej i wymiany jonowej nieustannie znajdują odzwierciedlenie w naszym oprogramowaniu LewaPlus - dodaje Schellenberg.

Czytaj więcej:
Polimery 198

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska