Nowe etykiety AMS-Polska

Nowe etykiety AMS-Polska
Firma AMS-Polska wprowadza na rynek zmodernizowany innowacyjny produkt: etykiety biodegradowalne. W procesie produkcyjnym etykiet zaczęto stosować surowiec przyspieszający biodegradację etykiet.

- Zamierzamy nadal rozpowszechniać eko-etykiety w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Jest to stale rozwijany innowacyjny projekt, kolejny po zaawansowanych zabezpieczających etykietach optycznie zmiennych, który także wprowadzamy na polski rynek. Etykiety ekologiczne biodegradujące zapewne staną się w przyszłości powszechnym rozwiązaniem zabezpieczającym naturę przez wpływem zanieczyszczenia środowiska. Dzisiaj są one w stanie całkowicie zastąpić etykiety standardowe - tłumaczą przedstawiciele AMS-Polska. - W toku badań otrzymaliśmy nowe zmodyfikowane jakościowo etykiety. Wspólnie z producentem surowca biodegradującego, z którego produkowane są etykiety nieustannie rozwijamy produkt finalny. W zeszłym roku etykiety posiadały bardzo krótki termin przydatności do druku, zaledwie 45 dni. Wpłynęło to znacząco na ich szerokie zastosowanie w gałęziach wolno rotującej sprzedaży i potrzeby dłuższej żywotności etykiety. Obecnie posiadamy linie technologiczną, która produkuje nowej jakości surowiec biodegradalny używany do zadruku etykiety.

Samoprzylepne etykiety wykonywane są ze specjalnej mieszanki ulegającej biodegradacji. Dla niewprawnego oka etykiety nie różnią się od zwykłych etykiet foliowych. Ich tajemnica kryje się jednak w specjalnej strukturze, dzięki której przy zachowaniu specjalnych warunków kompostowania ulegają 98 proc. rozkładowi w czasie 40-60 dni.

Jak tłumaczą pracownicy AMS-Polska, obecnie ulepszony skład etykiety ekologicznej pozwalana na rozkład w naturalnym środowisku do dwóch lat.

Warto wiedzieć, że sporą zaletą ekologicznych etykiet samoprzylepnych jest fakt, że do ich produkcji nie stosuje się drewna. Surowiec podobny właściwościami do papieru, biodegradujący, otrzymuje się z pomocą chemicznej syntezy materiału organicznego: skorupek jajek, kukurydzy, skrobi.

Zgodna opinia specjalistów fleksografii potwierdza, że otrzymywane z surowca biodegradującego etykiety ekologiczne, posiadają wszystkie wymagane własności charakterystyczne dla zwykłych etykiet, tzn. mogą być przezroczyste, nieprzezroczyste, elastyczne, sztywne itd.

Wprawdzie nie ma jeszcze regulacji prawnej, która nakłaniałaby do stosowania surowców biodegradujących, przy jednoczesnym braku systemu zbiórki i kompostowania opakowań biodegradujących, ale AMS-Polska przyznaje, że będzie się starać propagować etykiety ekologiczne biodegradujące, głównie do zastosowań w sektorze farmaceutycznym i spożywczym.

Czytaj więcej: Etykiety 95 Biodegradacja 42