Nowe maszyny w polskich zakładach DSSmith

Nowe inwestycje w firmie DSSmith zajmującej się produkcją opakowań. Wpierw wzbogaciła się ona o maszynę LBB, której zadaniem jest sklejanie ze sobą wielu warstw tektur falistych, a potem nabyła slotterao nazwie Jumbo Flexo Printer Slotter Die Cutter Model P2200-STK, którego producentem jest Latitude Machinery Corp.

Działający z powodzeniem również w Polsce, DSSmith jest międzynarodowym holdingiem odgrywającym wiodącą rolę w branży opakowaniowej i papierniczej. Jego obroty przekraczają 2 mld funtów rocznie. Organizacyjnie podzielony jest na pięć dywizji, m.in. DSS Packaging, które zajmuje się produkcją tektury falistej, opakowań promocyjnych oraz opakowań z tektury z wielobarwnym nadrukiem. Z kolei DSSmith Plastics koncentruje się na wytwarzaniu opakowań z tworzyw sztucznych. Jedną z najważniejszych cech opakowań firmy są walory promocyjne, dzięki którym produkt w nie pakowany wyróżnia się na sklepowych półkach.

W ostatnim czasie polska część firmy znacznie wzmocniła swój potencjał maszynowy. Wpierw nabyła i uruchomiła nowy sprzęt na wydziale opakowań specjalistycznych. Jest to maszyna LBB przeznaczona do sklejania wielowarstwowych tektur falistych. Jej możliwości są ogrmne, pozwala bowiem na wytwarzanie opakowań z tektury dziesięciowarstwowej, piętnastowarstwowej, a nawet jeszcze mocniejszej.

Wytrzymałość takich opakowań jest tak duża, że z powodzeniem mogą one konkurować ze skrzyniami drewnianymi oraz pojemnikami metalowymi. Przy okazji cechują się takimi właściwościami jak niewielki ciężar i łatwość zrecyklingowania.

O tym, że maszyna, to prawdziwy skarb, świadczyć może choćby fakt, że polskie zakłady DSSmith są ledwie drugimi w Europie korzystającymi z LBB. Sprzęt tego typu posiada poza Polakami jedynie francuski oddział koncernu.

Druga z ważnych inwestycji DSSmith, to sprowadzenie nowego slottera - Jumbo Flexo Printer Slotter Die Cutter Model P2200-STK.

Także to urządzenie może okazać się bardzo przydatne w codziennej pracy zakładu. Pozwala ona bowiem na przetworzenia arkusza o maksymalnych wymiarach 5500 mm x 2092 mm. To o wiele więcej niż osiągi podobnych slotterów.

Jumbo Flexo Printer jest też wyposażony w trzy drukarki. A to oznacza możliwość produkcji opakowań trzykolorowych oraz umocowanie wykrojnika w taki sposób, by opakowania z wykrojnikiem oraz nadrukiem mogły być przerabiane w jednym przejściu produkcyjnym, a nie jak do tej w dwóch przejściach. Dotychczas bowiem odbywało się drukowanie opakowania, a dopiero potem jego wycinanie.

Nowe możliwości produkcyjne oznaczają redukcję czasu potrzebnego na wytworzenie produktu o połowę.