Nowe opony Michelin do małych ciężarówek

Nowe opony Michelin do małych ciężarówek
W 2015 r. oferta opon Michelin X Multi Z (opona do zastosowania na wszystkich pozycjach) i Michelin X Multi D (opona na osie napędowe) do ciężarówek do 16 ton poszerza się o 6 nowych rozmiarów. W gamie X Multi Michelin oferuje łącznie 16 rozmiarów opon, które pokrywają 80 proc. zapotrzebowania użytkowników ciężarówek.

Gama opon Michelin X Multi jest przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników, dla których usługi transportowe są rozszerzeniem podstawowej działalności. W zdecydowanej większości przypadków użytkownicy ciężarówek do 16 ton to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i posiadające jeden pojazd ciężarowy. Świadcząc usługi transportowe, poruszają się po drogach różnego typu włącznie z drogami w obszarach miejskich i podmiejskich. Małe ciężarówki pracują w bardzo wymagających warunkach: towar musi być dostarczony na czas niezależnie od lokalizacji odbiorcy czy warunków pogodowych.

Do zalet opon Michelin X Multi należy m.in. wszechstronność i możliwość całorocznego użytkowania. Posiadają one homologację opony zimowej, o czym świadczy oznaczenie 3PMSF na bokach opon. Opony są zgodne z najsurowszymi normami ochrony środowiska, co przekłada się na niższe zużycie paliwa i obniżenie poziomu hałasu. Ponadto hałas toczenia opony Michelin X Multi jest o 5 dB niższy od średniego wyniku opon konkurentów. Niższy jest także całkowity koszt użytkowania.

Wprowadzony pod koniec 2012 r. wymóg etykietowania opon nakłada na ich producentów obowiązek podawania na etykietach trzech parametrów osiągów opon: zużycia paliwa, hamowania na mokrej nawierzchni i poziomu hałasu. Badania osiągów przeprowadza się na nowych oponach. Mimo iż osiągi nowych opon głównych graczy na rynku opon premium w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni są porównywalne, to z badania TÜV SÜD wynika, że osiągi opon z bieżnikiem w części zużytym różnią się, co ma przełożenie na bezpieczeństwo. Jak podaje Michelin, z najnowszych badań wynika, że opony

Michelin X Multi utrzymują osiągi nawet przy znacznym zużyciu bieżnika. Ponadto opony Michelin X Multi Z i X Multi D z bieżnikiem zużytym w 2/3 oferują lepsze osiągi od opon głównych konkurentów, hamując średnio o 13 metrów krócej na mokrej nawierzchni o małej przyczepności.

Michelin


Koncern Michelin zatrudnia na świecie ponad 100 tys. osób i działa w 170 krajach. Spółka ma 67 zakładów produkcyjnych w 17 krajach. W Polsce Grupa Michelin ma fabrykę opon w Olsztynie oraz dyrekcję handlową w Warszawie. Światową siedzibą Grupy jest Clermont-Ferrand we Francji.

Czytaj więcej: Guma, kauczuk 161 Opony 42